fb pixel
Vyhledávání

Chcete koupit bitcoin? Poradíme vám, jak na to

Zdroj: shutterstock.com

Bitcoin je rozhodně fenoménem posledních let. Jeho popularita i mezi širší veřejností prudce narostla spolu s jeho cenou na konci roku 2017. Od té doby se o něj jako investici i jako alternativní peníze zajímá stále více lidí a společností. Bitcoinů je omezené množství, což z něj v očích mnoha investorů činí, podobně jako ze zlata, vzácné investiční aktivum.

redakce G.cz 29.5.2020, 10:51

Jedná se o kryptoměnu (co jsou kryptoměny?), kterou nespravuje žádný centrální úřad nebo banka a kterou lze pomocí internetu volně posílat po celém světě. Mnoha vládám je proto tak trochu trnem v oku. Pro ostatní je to naopak vítaná vlastnost. Jak ale lze bitcoiny snadno získat? To vám prozradí následující řádky.

Rychle a jednoduše

Je hned několik způsobů, jak tuto kryptoměnu nakoupit. Získat můžete i malou část bitcoinu, tzv. satoshi (1 satoshi = 0,00000001 bitcoinu) což se hodí zejména menším investorům, protože kdyby bylo nutné kupovat celý 1 ks, většina lidí by si to nemohla pro jeho vysokou cenu dovolit.

Pokud bitcoiny nechcete nějak dlouho držet a chcete si je jen takříkajíc osahat, stačí vám k nákupu bitcoinmat. Je to zároveň i nejjednodušší způsob jejich získání.

Bitcoinmatů jsou v celé České republice desítky a v Praze na ně narazíte i v některých stanicích metra. V případě nákupu v řádu tisíců korun lze bitcoiny z bankomatu nakupovat zcela anonymně bez jakéhokoliv ověření. V bitcoinmatu zadáte množství, které chcete za daný kurz nakoupit a po vložení bankovek vám vyjede papírová bitcoinová peněženka se zakoupeným množstvím.

Jedná se o malý kus papíru s tzv. veřejným a soukromým klíčem. Jsou to v podstatě 2 řady znaků s QR kódem. Veřejný klíč je adresa, na kterou lze zaslat bitoiny třeba i dalším dokoupením z bitcoinmatu a soukromý klíč slouží k placení případně odesílání na něm uložených bitcoinů. Většina bitcoinmatů také funguje i opačným směrem a za bitcoiny vám vrátí peníze podle aktuálního kurzu.

Výhodou je rychlost, jednoduchost, anonymita a možnost nákupu za české koruny. Nevýhoda spočívá v poplatku, který většinou činí často i více než 10 % z částky transakce a v některých případech v méně výhodném směnném kurzu. Pro lepší orientaci pod tímto odkazem najdete bitcoinmaty umístěné v České republice.

Jedná se o kryptoměnu (co jsou kryptoměny?), kterou nespravuje žádný centrální úřad nebo banka a kterou lze pomocí internetu volně posílat po celém světě. Mnoha vládám je proto tak trochu trnem v oku. Pro ostatní je to naopak vítaná vlastnost. Jak ale lze bitcoiny snadno získat? To vám prozradí následující řádky.



Nejlepší kurz získáte na burze

Další možností, a asi i tou nejčastější, je nákup bitcoinu na kryptoměnové burze. Abyste mohli začít bitcoiny nakupovat nebo s nimi rovnou obchodovat, je potřeba se nejdřív zaregistrovat. Registrace, respektive ověření vaší totožnosti, může trvat i několik dní. Často je nutné uvést vaše osobní údaje, případně i burze zaslat naskenovaný doklad totožnosti. Po ověření jste odměněni přístupem k širokému trhu kryptoměn.

Většina burz k nákupu vyžaduje dolary či jiné „tvrdé“ měny, které si lze jednoduše převést na váš burzovní účet pomocí SEPA platby. Je však také možné si na účet burzy převést již nakoupené bitcoiny nebo jiné kryptoměny. Některé burzy nabízejí i platbu kartou. Mezi ty největší a tím pádem i nejlikvidnější kryptoburzy patří Binance, Bitfinex, Kraken či Coinbase Pro.

Výhodou je po zaregistrování rychlý nákup a prodej bitcoinu za relativně dobrý aktuální kurz.

Pokud byste v kryptoměnách chtěli dlouhodobě spořit, lze takto postupně přikupovat malé množství s minimálními náklady. Většinou se platí totiž jen poplatky za provedenou transakci maximálně do 0,25 % z provedené transakce.

Zároveň není doporučeno držet jakékoliv kryptoměny dlouho na burze kvůli zvýšenému riziku jejich odcizení. K dlouhodobé úschově je dobré využít tzv. hardwarovou peněženku, třeba z dílny českého Trezoru nebo zahraničního Ledgeru. Bitcoin si na ně můžete v určitých intervalech z burzy posílat.

Nákup anonymně ve směnárně

Podobně lze nakoupit bitcoin i ve směnárně. K tomu je ale lepší mít zřízenou tzv. bitcoinovou peněženku. Kromě výše zmíněných hardwarových a papírových peněženek jsou k dispozici volně stažitelné mobilní peněženky nebo online peněženky. Je dobré si vždy před jejich použitím pročíst recenze, abyste nenaletěli podvodníkům.

Nákup ve směnárně je jednoduchý a v zásadě se nemusíte ani registrovat. Za pevně daný kurz směnárny a určitý poplatek účtovaný za směnu nakoupíte za peníze, které na účet směnárny pošlete bankovním převodem. Česká směnárna ccShop nabízí nákup hned několika kryptoměn. Nevýhodou může být o něco vyšší poplatek. Nicméně zde nepotřebujete registraci, a tudíž lze vše provádět do jisté míry anonymně.

Z ruky do ruky

Dalším způsobem, jak bitcoin získat, je přímá směna nebo zaslání od druhé osoby. Pokud nevíte o nikom, kdo by vám byl ochoten bitcoin prodat nebo se vám nabízené podmínky a kurz nezamlouvají, existují fóra, kde se lidé mezi sebou mohou domluvit na nákupu/prodeji kryptoměn a ty si pak osobně předat. Takovým fórem v českém prostředí je facebooková skupina Krypto Veksl. Zakoupené bitcoiny si můžete nechat zaslat opět na některou z výše uvedených peněženek.

Pokud už k takové směně přistoupíte, je dobré se sejít na veřejném místě a minimalizovat tím bezpečnostní rizika spojená s menší důvěrou v protistranu. Výhodou je anonymita a možnost vyjednat si výhodnější podmínky, než třeba nabízí směnárna nebo bitcoinmat.

Závěrem…

Ať už si vyberete jakýkoliv způsob nákupu, vždy dbejte na bezpečnost vámi zakoupených kryptoměn. Ta spočívá v přihlašování se na stránky burz, směnáren nebo online peněženek přes zabezpečené webové stránky začínající https, v nesdělování nikomu a nepřepisování si přihlašovacích hesel nebo privátních klíčů z peněženek a připojování do peněženek nebo účtů na burze jen z vašeho počítače či mobilu.

Zde na tomto webu můžete pohodlně sledovat aktuální kurz bitcoinu a spousty dalších kryptoměn společně s jejich grafy. Pokud byste chtěli s bitcoiny platit, určitě vám pomůže tato interaktivní mapa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články