Legenda jménem Kraftwerk
Německý hudebník Florian Schneider-Esleben byl s kapelou Kraftwerk od začátku, takže když minulý týden podlehl rakovině, zatřásla tato zpráva celým hudebním světem. Proto by bylo dobré si připomenout, čím byla tato kapela výjimečná pro další hudební vývoj.
Smrt jednoho ze zakladatelů elektronické legendy Kraftwerk zasáhla nejen miliony fanoušků, ale i interpretů, kteří celý včerejší den sdíleli na sociálních sítích své společné fotografie a zážitky s Florianem Schneiderem, který pro hudbu udělal víc než si dokážeme představit. Kraftwerk byl a je modla, která přispěla velkým dílem k evoluci elektronické a taneční hudby po celém světě. A přitom se jednalo jen o německou partu kluků z Düsseldorfu, která začínala v roce 1969 ve složení Florian Schneider a Ralf Hütter. Ti společně založili kapelu Organisation, v rámci které se jim podařilo společně vydat desku. Později se k nim připojili Wolfgang Flür a Karl Bartos, a to v polovině 70. let v rámci tour k desce Autobahn, která už vznikla pod značkou Kraftwerk. Spojení této čtveřice bylo pravděpodobně nejaktivnější a nejúspěšnější období kapely. Sedmimístné cifry v žebříčcích prodejnosti i přední místa v amerických hitparádách mluvily za vše.
Německá hudební legenda se od ostatních lišila primárně přístupem k hudbě. I když byl Schneider multiinstrumentalistou, který hrál na kytaru, housle nebo flétnu, tak mu jejich zvuk prostě nestačil. A proto jejich zvuk dále upravoval všemožnými efekty, čímž se postupně hlouběji a hlouběji ponořoval do elektronické muziky. Nakonec to dopadlo tak, že začal hrát se syntetizátorem.
V roce 1981 vydala kapela Kraftwerk desku s názvem Computerwelt neboli Computer World. Díky nahrání anglické verze pilotní písně Taschenrechner neboli Pocket Calculator se skladba dostala za hranice, což výrazně napomohlo i ke světovému turné. Kapela navštívila celou Evropu, USA, Japonsko nebo Austrálii. Zvláštností celé tour bylo to, že ke každé jejich reprodukované písni byl při koncertech promítán speciální videoklip. Kapela navíc posílala při koncertu do „davu“ malé samplery, na které mohli lidé při vystoupení hrát, což udělalo z koncertu Kraftwerk interaktivní zážitek.
Když se řekne Kraftwerk (v překladu to znamená elektrárna), všem se vybaví německá elektronická kapela, která už před 50 lety dokázala uhranout fanoušky svým zvukem, který v takzvané době kytarové neměl obdoby. Nikdo v 70. letech nemohl tušit, že to bude právě elektronická hudba, co bude burcovat miliony lidí k tanci. Nutno podotknout, že Kraftwerk tu byli dávno před technem nebo drum and bassem. Jejich hudba však nebyla tou jedinou obdivuhodnou záležitostí. Lidé na jejich koncerty chodili především kvůli vizuálnímu zážitku. Světla, projekce i jejich chování na pódiu připomínala hudbu z jiné galaxie.
O kapele by se se daly psát knihy a to si pište, že jich existuje hned několik. Není se čemu divit, když se Kraftwerk stal vzorem například pro kapelu Depeche Mode. Podle webu Whosampled.com jsou dokonce zvuky a části jejich písní přímo použity ve skladbách od světoznámých interpretů napříč žánry. Konkrétně se jedná o Dr. Dre, Coldplay, New Order nebo The Chemical Brothers. A na závěr – věděli jste, že Kraftwerk jsou oblíbenou kapelou světoznámého hudebního skladatele Hanse Zimmera?