fb pixel
Vyhledávání

Česká republika vyvíjí vlastní vakcínu proti nemoci covid-19. Výzkum je v úvodní fázi

Zdroj: Pixabay.com

Letní olympijské hry sice byly zrušené, ale rozjel se nám zde jiný, celosvětově velmi sledovaný závod, do kterého se nyní nominovala také Česká republika. Doslova celý svět se zapojil do vývoje vakcíny na covid-19. Vývoj je ale teprve na začátku, jak dnes zaznělo na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Výsledky se tedy rozhodně nedají čekat hned, celý proces je skutečně teprve ve své počáteční verzi. Pracovat na výzkumu nové vakcíny začalo Česko již v únoru.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 4.5.2020, 11:48

Očkování je klíčové

Vývoj nové vakcíny, která by měla světu vyřešit problém s onemocněním covid-19, je společným projektem ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu, Ústavu hematologie a krevní transfúze a Institutu klinické a experimentální medicíny. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ředitel IKEM Michal Stiborek, Věra Adámková, přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM, Pavel Cetkovský, ředitel Ústavu hematologie a krevní transfúze a také ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský.

Slovo si na úvod vzal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), který oznámil, že „Česká republika zahájila přípravu k cestě k vakcíně na covid-19. Celá řada zemí usiluje o vývoj a Česko se zařadí do pelotonu těchto zemí.“ Cílem je tak podle ministra zajistit ochranu občanů proti covid-19. „Očkování je klíčové. Může nás čekat druhá i třetí vlna,“ doplnil. Na výzkumu se již nějakou dobu u nás pracuje. „Koronavirus již zkoumáme nějaký čas. Máme již dostatečné informace, abychom se mohli pustit do vývoje vakcíny. První laboratorní fáze byla již zahájena,” řekl ministr Vojtěch. Fáze by měly být celkově tři. Ministerstvo zdravotnictví se bude podílet na financování tohoto projektu, kterému se zatím všichni zúčastnění věnovali zdarma, jak sdělila na tiskové konferenci profesorka Věra Adámková, která celý výzkum v Česku vede. „Pro současný svět je to téma číslo jedna a představa, že by potom měl někdo jako prioritu jinou zemi, je velmi naivní,” vysvětlila profesorka Adámková, proč by se Česko nemělo spoléhat na výzkum v jiných zemích. Do vývoje nové vykcíny se v současnosti zapojilo asi 80 laboratoří.

Úspěch českého vědce a jeho týmu

Nejedná se ale o první vědecký počin v boji s novým typem koronaviru. Jako účinný se ukázal lék remdesivir, který v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře. Remdesivir měl být původně používán proti ebole.

Jako první se remdesivirem léčil třiapadesátiletý pražský taxikář ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN). Lék mu byl podaný na přelomu března a dubna. Nyní je pacient v dobrém zdravotním stavu. Do testování tohoto léku jsou zapojeny i další české nemocnice. Experimentální lék remdesivir se v České republice podává zatím jen pacientům s pokročilým stádiem nemoci covid-19, kteří jsou v umělém spánku a připojeni na plicní ventilaci. Lék by v nejbližší době mohly mít k dispozici pražská nemocnice v Motole a také brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články