fb pixel
Vyhledávání

Leonardo da Vinci: Nejslavnější renesanční malíř, který ve volném čase vynalezl tank a kulomet

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Malíř, vědec, vynálezce, intelektuál, sochař, architekt, spisovatel, hudebník a přírodovědec – za všemi zmíněnými „profesemi“ stojí jen jedna osoba, a tou je renesanční umělec Leonardo da Vinci. Svými vynálezy a konstruktérskými návrhy předběhl dobu o několik staletí. V jeho obrazech pak zase různí umělci, vědci a badatelé hledají skryté záhady, konspirace, nebo třeba hudební noty.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 15.4.2020, 14:44

Leonardo da Vinci byl renesančním géniem

Leonardo se narodil 15. dubna roku 1452 poblíž města Vinci, které se pak stalo jeho přídomkem. Leonardova počáteční cesta mládím se příliš nelišila od počátků jiných italských renesančních umělců. Cestoval skrze Itálii, navštívil Florencii i Milán a malovat se učil v malířských dílnách. Již v raném věku projevoval pochopitelně nesmírné nadání, zejména pak v takzvaném „milánském období“, kdy Leonardo namaloval obrazy Madona ve skalách a Dáma s hranostajem.

Obrazy Leonarda da Vinciho údajně nejsou pouhými uměleckými díly, ale sám Leonardo do nich údajně skrýval nejrůznější zprávy. V roce 1495 začal Leonardo pro milánský kostel Santa Maria delle Grazie malovat svůj obraz Poslední večeře, který znázorňuje Ježíše Krista při poslední večeři, oznamujícího apoštolům skutečnost, že ho jeden z nich zradí. Všichni apoštolové ve skupinkách po třech debatují a reagují zděšením, až na Jidáše, který má v ruce váček s 30 stříbrnými a od Ježíše se snaží „odtáhnout“. Obraz se stal jedním z těch, které údajně skrývají tajná poselství, proto také figuroval v románu Šifra mistra Leonarda. Apoštol Jan je zde označen za Máří Magdalénu kvůli svým značně ženským rysům, navíc je mezi nimi vytvořen prostor ve tvaru kalichu – Zlatého grálu. Výzkumnice Sforza Galitzia zase v obraze údajně objevila informace o konci světa, které datuje k roku 4006. Hudebník Giovanni Maria Pala v obraze objevil skryté noty a zkomponoval podle nich melodii.

Prvenství Mony Lisy a Salvatora Mundi

Obrazy Leonarda da Vinciho drží také několik prvenství a vyznačují se specifickými znaky. Portrét Mona Lisa je pravděpodobně nejslavnějším obrazem na světě a zná ho opravdu téměř každý. Potutelný úsměv, který někoho může děsit, a upřený zrak, který vás sleduje, ať se pohnete kamkoli, jsou právě těmi specifickými znaky. Dalším zajímavým aspektem je technika, kterou Leonardo k malbě používal. Na jeho obrazech totiž nejsou znatelné tahy štětcem, dokonce ani přechody mezi barevnými odstíny. Obraz Mony Lisy se dostal do podvědomí široké veřejnosti v roce 1911, kdy byl ukraden. Podezřelými tehdy byli například Pablo Picasso nebo básník Guillaume Apollinaire. O dva roky později byla za velkého ohlasu médií vrácena do Louvru. Leonardův obraz Salvator Mundi zase drží prvenství jako nejdražší obraz všech dob. Obraz zobrazující Ježíše Krista jakožto spasitele byl totiž prodán za 11 miliard korun (450 milionů dolarů) v aukční síni Christie’s.

Leonardovy obrazy a znaky v nich ukryté však nejsou jedinými zvláštnostmi, které tohoto renesančního génia obklopují. Leonardo da Vinci byl totiž údajně ambidextr – nebyl ani levák, ani pravák, ale dokázal tvořit oběma rukama stejně dobře. Tuto vlastnost má pouze 1 % obyvatel naší planety, tehdy to pravděpodobně bylo ještě mnohem méně. Ba co víc, Leonardo prý dokázal tvořit oběma rukama zároveň. Jednou psát a druhou malovat. Zní to neuvěřitelně, ale stále to není vše. Leonardo da Vinci také vytvořil své vlastní zrcadlové písmo, tedy písmo, které lze číst pouze s pomocí zrcadla. Tímto písmem psal údajně zprava doleva, aby si ho rukou nerozmazával.

Leonardo navrhl první tank a helikoptéru

Malířská tvorba Leonarda da Vinciho si pro sebe bere obrovskou pozornost, možná na úkor Leonardových vynálezů, které by si určitě mnohem větší pozornost zasloužily. Známou skutečností je, že se pokoušel o vytvoření létacího stroje. Je mu ale také připisováno vynalezení prvního tanku, ponorky, skafandru, kulometu, a dokonce vrtulníku. Samozřejmě vše nebylo dokonalé a neodpovídalo zažitým normám, které známe dnes. S přihlédnutím k tomu, že tyto návrhy a vynálezy vytvářel někdy před pěti sty lety, je třeba uznat, že se jedná o opravdovou genialitu. Leonardo da Vinci zemřel 2. května roku 1519 a není se čemu divit, že je někým považován za nejchytřejšího člověka, který kdy po světě chodil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články