Moderátor bez pořadu
Ve Spojených státech má formát pořadu late night show speciální místo. V nejrůznějších pořadech tohoto typu mohou diváci pozdě večer chytat to nejdůležitější ze zpráv, navíc s dávkou humoru, nebo naopak zapomenout na všechno, na chvíli si vydechnout a jenom se dívat, jak se Jimmy Fallon hystericky směje každé větě, kterou prohodí nějaká hollywoodem svítící celebrita.
Zkrátka, late night shows mají ve Státech prestiž a takové zvláštní kouzlo, které se v Česku ještě nikomu nepodařilo napodobit. Ne tedy, že by se o to někdo nějak zvlášť pokoušel, Jan Kraus na nějakou úroveň rezignoval už před lety a ten srandovní pokus Primy s Leošem Marešem se úplně nedá počítat. Zkrátka, late night moderátoři jsou významné postavy americké televizní kultury a nemohou kvůli koronaviru jen tak přestat vysílat. Takže, logicky, musejí vysílat z domova. Čímž ze sebe udělali youtubery.
A možná díky tomu získají do dalších mediálních let trochu pokory, protože se ukazuje, že dělat zábavu z baráku není tak jednoduché ani pro ostřílené veterány televizní zábavy. Za některými late nights stojí stovky pracovníků, kteří zajišťují všechno, od psaní vtipů, přes zvaní hostů, výběr publika, natáčení, svícení, zvuk, režii, hudbu, čištění koberců, líčení moderátora, výběr obleku... Rozpočty takových pořadů sahají do desítek milionů dolarů. A najednou máte jenom webku. Žádné publikum, žádný make-up, žádný režisér v uchu, jen webka.
Nebylo by úplně fér late night moerátory soudit podle toho, jak moc jsou schopní tuhle situaci zvládat, protože tohle není práce, ke které se upsali, ani práce, kterou chtěli dělat. Ale musejí ji dělat tak jako tak. Takže buďte schovívaví, až se na ně budete dívat. A v naší galerii si klidně vyberte, kým začnete. Máme tam pár skvělých tipů.
Obzvlášť vás musíme upozornit na Jamese Cordena, Johna Olivera a trenky Johna Krasinkiho.