Rozhovor s expertem na kryptoměny
Nebudeme vám nic tajit, ale o kryptoměnách nevíme nic. Jen to, že jsou. A že jsou kolem nich různé dohady. Někdo jim fandí, někdo naopak a někomu jsou jedno. Proto jsme se rozhodli, že lepší než o nich bezhlavě psát, bude lepší, když se zeptáme někoho z oboru. Slovo dalo slovo a díky Milanovi „Sodomákovi“ Půlkrábkovi z Paralerní Polis jsme zase o něco chytřejší.
Zdravím tě, Milane! Začal bych asi tím, že by bylo fajn, kdyby ses našim čtenářům představil a pověděl jim, jaký je tvůj vztah ke kryptoměnám, a co vlastně v Paralelním Polis děláš.
Také zdravím. Jsem profesí konzultant IT bezpečnosti a penetrační tester (vžil se pro to pojem "etický hacker"). V Paralelní Polis jsem členem tzv. Spolku, což je skupina lidí, která má zodpovědnost za celkový chod a směřování organizace (nemáme jednoho "ředitele"). Kryptoměny používám na denní bázi, staly se pro mě přirozenou součástí života a nástrojem finanční nezávislosti na "autoritách".
V půlce března se světová ekonomika dočkala velké rány, a to nejen na akciovém trhu. V souvislosti s tím se očekávalo, že kryptoměny budou stálicí a jakousi jistotou, ale bohužel bitcoin a další kryptoměny klesly podobným způsobem jako jiné komodity. Čím si to vysvětlujete?
Vnímám to tak, že bitcoin není nějaká komoditní jistota a ochrana proti propadům na akciových burzách. Je to ochrana proti inflačním zásahům centrálních bank, protože přímý vliv na něj žádná centrální autorita nemá. Aktuálně nepozorujeme extrémní nárůst inflace ve světě, takže podle mého názoru nelze říct, že bitcoin selhal, jak se z různých míst ozývá. Centrální banky nicméně začínají tisknout nové peníze, takže je pravděpodobné, že se brzy dozvíme, zda je bitcoin ten bezpečný přístav. Osobně bych si na něj vsadil rozhodně více než např. na americký dolar. Ale pro všechny bude určitě lepší, pokud se to tímto způsobem nedozvíme.
O bitcoinu se hovořilo jako o “novém zlatu”, ale opak je pravdou. Nezmění se po “koronavirové” krizi mezi majiteli kryptoměn přístup k této komoditě? Objektivně mi přijde, že v případě, že kryptoměny takto rychle reagují na trh, tak už ztratili svůj význam.
Záleží na tom, zda se na bitcoin díváme jako na komoditu nebo jako na měnu. Nejsem obchodník z komoditami a moje znalosti tohoto trhu jsou spíše podprůměrné, proto bych se neodvažoval pouštět do nějakých predikcí. Bitcoin je pro mne především transakční nástroj, pomocí kterého mohu platit a zároveň mi ho nějaký jiný subjekt nemůže svým rozhodnutím znehodnotit nebo vzít, nikoli spekulativní nástroj pro obchodování na burze.
Bitcoin byl ke zlatu přirovnáván hlavně kvůli svým vlastnostem, zvlaště proto, že se poprvé podařilo v digitálním světě vyřešit problém vzácnosti, tj. že je ho omezené množství, stejně jako je na zemi omezené a konstantní množství zlata.
Děkuji za vysvětlení. Pravděpodobně nemalý počet našich čtenářů by v těchto dobách zajímalo, jestli je správná doba investovat do kryptoměn? Běžného člověka napadne, že když je nyní bitcoin nízko, tak ho stačí jen nakoupit a počkat nějakou dobu než zase stoupne. Je to vážně takle jednoduché? Dá se opravdu takhle snadno vydělat?
Ano, je to takhle jednoduché. Již teď vidíme, že kurz bitcoinu vůči americkému dolaru po náhlém propadu opět stoupá. S novou taktikou FEDu zachraňovat ekonomiku tištěním nových peněz je pravděpodobné, že díky inflaci bude hodnota bitcoinu dále růst.
Jak vnímáte, vy odborníci, současnou situaci na trhu kryptoměn z vašeho pohledu?
Je to pro mne zajímavé období. Zjišťujeme, jaké vlastnosti nezávislá měna má v extrémních podmínkách. Zatím jsme pouze odhadovali, jak se budou lidé ke kryptoměnám chovat, nyní si můžeme naše předpoklady ověřovat.
Na závěr se zeptám, jak si myslíte, že si kryptoměny poradí současnou krizí? Poškodí je to, a nebo naopak posílí?
Nemyslím si, že by současná situace kryptoměny nějak výrazně poškodila. Naopak je to může velmi posílit v případě, že nastoupí inflace a problémy v bankovním (nikoli akciovém) sektoru.
Děkuji ti za rozhovor.
Také děkuji.