Spíš mytologická postava než člověk
V každém takovém článku se vždycky dává do titulků “A VĚDĚLI JSTE, ŽE NAPOLEON NEBYL VE SKUTEČNOSTI MALÝ?” a nás to už vytáčí. Vás to taky musí vytáčet. Věděli! Je to možná nejslavnější hystorický mýtus vůbec, všichni ví, že Napoleon ve skutečnosti nebyl malý. Spousta článků taky udává důvod, kde se tenhle mýtus vzala, ale pravdou je, že ani historici doopravdy neví. Pravděpodobně je to ale kombinace tří faktorů. Tím první je britská propaganda, která Napoleona prezentovala jako nařvaného prcka, což vzniklo tím, že britské noviny neuměly pořádně převést imperiální jednotky délky na ty kontinentální. Druhým faktorem prý byla Napoleonova osobní stráž, což byli chlapi jako hory, kteří se v bitvě vždycky pohybovali v jeho blízkosti, takže vedle nich vypadal jako hobit. A třetím, pravděpodobně nejvýznamnějším faktorem byla Bonaparteho přezdívka. Jeho vojáci mu totiž přezdívali la petite caporal. La petite se dá totiž přeložit jako malý, ale taky jako miláček nebo milovaný, což byl význam, kteří měli Napoleonovi vojáci na mysli.
Francouzští vojáci Bonaparteho absolutně zbožňovali. Od jeho prvních eskapád ve Francii, po jeho klukoviny po Evropě, Napoleon se uměl postarat o svoje muže. Většinou vítězil, takže si všichni domů nesli tučnou kořist a navíc měl la petite caporal údajně eidetickou paměť, takže si často pamatoval obličeje a jména vojínů, se kterými mluvil jednou někdy před lety. To mělo na morálku ohromný, ale ohromný vliv.
Z toho taky pramení legendární a pravděpodobně nepravdivá historka o Napoleonovi vracejícím se z Elby pro francouzský trůn. U řeky Laffrey se jeho pár stovkám mužům postavila do cesty royalistická armáda. Bonaparte údajně vyšel před první linii svých mužů, došel až k “nepřátelům” a řekl: “Jestli někdo z vás chce zastřelit svého císaře, tady jsem.” A pak se díval po vojácích, kteří na něj mířil a jmenoval je. “Ty, Francois? Nebo ty Jeane?” Jednotka prý složila zbraně a zasalutovala svému císaři. To poslední je možná pravda, zbytek té historky stoprocentně ne, ale říká nám to, jak byl Napoleon ve francouzském folklóru zapsán.
Uvnitř pyramidy mýtů
Další populární historka o Napoleonovi je z Egypta a říká, že Bonaparte se sám vydal na výzkum velké Cheopsovy pyramidy v Gíze, údajně se vrátil zevnitř bledý a rozklepaný a když se ho ptali, co tam viděl odmítl jim odpovědět. Na svaté Heleně se ho prý měli před jeho smrtí ptát, co viděl uvnitř pyramidy, ale Napoleon prý řekl: “Stejně byste mi nevěřili.”
To je mýtus, který se týká Napoleona i pyramid. Z deníku jeho osobního lékaře víme, že Napoleon nikdy v žádné pyramidě nebyl, ba dokonce ani nebyl nikdy blíž než na dohled od Gízy.
A ne, Napoleon nebyl muslim, to byla propaganda jeho politických oponentů. O islám se zajímal pouze z akademického hlediska a nemusel se s katolickou církví, to je pravda, ale muslim nebyl. Tohle se ale týká té samotné korunovace, kterou začal tenhle článek! Napoleona totiž měl císařem korunovat císař, ale v průběhu obřadu Napoleon vzal do rukou korunu sám a sám si ji nasadil na hlavu. Protože “nikdo nekorunuje Napoleona, Napoleon se korunuje sám”.