fb pixel
Vyhledávání

Zemřel Jens Nygaard Knudsen: Vynálezce vymyslel LEGO panáčky, aby oživil nudné stavebnice

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Jens Nygaard Knudsen zemřel. Proč by vás to mělo zajímat? Právě tento pán totiž v 70. letech oživil vlastně docela nudné stavebnice LEGO, když k nim přidal minifigurky s půvabně skandinávsky neutrálním, uklidňujícím výrazem. Panáčci se stali natolik kultovními, že jim dnes točí i vlastní filmy.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.2.2020, 09:38

RIP Knudsen

Švédský hračička a vynálezce Jens Nygaard Knudsen 19. února ve věku 78 let zemřel. Médiím to o víkendu sdělili jeho bývalí kolegové z firmy LEGO. Právě pro ni a celkově pro svět fanoušků kultovní stavebnice byl Kundsen ikonou. Byl to totiž právě on, kdo vymyslel slavné LEGO panáčky s pohyblivýma rukama a neutrálním výrazem.

Knudsen pracoval ve firmě LEGO mezi lety 1968 a 2000. S nápadem na minifigurky přišel v 70. letech, na trh byla uvedena v roce 1978. Firma jí záměrně nechala neutrální pohlaví i výraz, aby ji děti a další příznivci stavebnic mohli využít podle vlastní fantazie. Kundsenovi šlo o to pomocí panáčků oživit budovy a domovy, které malí i velcí stavaři z LEGa vytvořili.

Panáčci se stali velmi populárnimi a postupně se hodili zejména při výrobě různých tématických sérií stavebnic. Ve formě LEGO panáčka tak můžete mít doma třeba Voldemorta nebo mistra Yodu.

Zároveň existuje už i několik celovečerních animovaných filmů, které LEGO panáčkům vdechli život. Nejoceňovanějším a ano, asi i nejlepším z nich, je LEGO Batman, což by asi nikdo nečekal. Popravdě se jedná o jeden z lepších filmů o netopýřím muži obecně... No vážně!

Švédská společnost LEGO vznikla roku 1932 v dílně truhláře O. K. Christiansena, který původně vyráběl tradiční dřevěné stavebnice pro děti. Název vnikl z dánské věty lag godt, což česky znamená „hraj si dobře“. V roce1947 začala firma vyrábět hračky z plastu a o dva roky později vyrobila první kostičky spojované nízkými kruhovými výstupky. Tak dokázala postupně vytlačit ony těžké dřevěné kostky a stavebnice LEGO se stávaly čím dál tím populárnějšími. Na konci 50. let si firma nechala celý systém patentovat.

Později LEGO svou nabídku rozšířilo o stavebnice Duplo určené nejmenším dětem a naopak o náročnější stavebnice pro odrostlejší a dospělé modeláře. Pravidelně se objevují velkolepé stavby z kostek, z nichž se tají dech, existují tématické LEGO parky i turistické atrakce. Roku 2011 dopravili kosmonauti 13 stavebnic LEGO na Mezinárodní vesmírnou stanici a v květnu 2013 v New Yorku postavili rekordní model stíhačky sestávající z neskutečných 5 milionů kusů kostiček LEGO.

Podobné články

Doporučujeme

Další články