Rodinu si nevybereš
21. ledna 1905 se ve francouzském městečku Granville narodil jeden z nejznámnějších a nejvlivnějších návrhářů módní historie, Christian Dior. Ačkoliv jeho otec, zámožný obchodník, z něj chtěl mít diplomata, Christiana to odmalička táhlo uměleckým směrem. Dokonce před rodinným domem na ulici prodával své skicy a obrázky za pár drobných za kus. S přibývajícími léty bylo jasné, že Christian se konzervativní cestou úředníka nevydá, a tak mu Dior starší povolil odejít ze školy a půjčil mu peníze na to, aby si s kamarádem mohli otevřít prodejní uměleckou galerii. To těžko nesl zejména Christianův starší bratr Raymond, který byl jeho pravým opakem a už odmalička mladšího sourozence šikanoval - třeba tím, že ho zamykal do temného sklepa. V dospělosti se k tomu ještě přidali hádky kvůli Christianově homosexuální orientaci, kterou se před blízkými příliš netajil.
Galerie ale moc dlouho nevydržela, a to i kvůli velké hospodářské krizi ve 30. letech, kvůli níž Christianův otec přišel o svůj podnik. Mladého Diora ale naštěstí zaměstnal módní návrhář Robert Piguet a Christian tak poprvé pořádně přičichl k oděvnickému řemeslu. Od Pigueta se naučil vše, co potřeboval a odešel od něj až kvůli druhé světové válce, kdy musel narukovat do armády. Po návratu z vojny v roce 1942 se vrátil na své staré místo a, podobně jako celá řada jiných evropských návrhářů, se zabýval tvorbou šatů pro manželky prominentních nacistů. Zní to hrozně, ale jen díky tomu módní průmysl alespoň v základu druhoválečné období v Evropě přežil. Po skončení války začal už zkušený Dior pomalu střádat plány na vlastní byznys a zároveň navrhl dnes už legendární parfém Miss Dior, který tak pojmenoval na počest své sestry Catharine. Ta byla za války v odboji, a tak strávila několik let v zajetí v koncentračním táboře Ravensbrück.
Coco ho pohanila
Zlomovým se pro Christiana Diora a jeho kariéru stal rok 1947, kdy pod svou vlastní značkou uvedl svou vůbec první módní kolekci s názvem Corolle, díky slavné někdejší šéfredaktorce magazínu Harper's Bazaar Carmel Snow ale vešla ve známost jako "New Look". Právě tak ji vlivná novinářka označila, když ji viděla. A opravdu; to, co Dior vytvořil, bylo v mnohém revoluční. Po letech neforemných uniforem a asexuálních, ryze praktických oblečcích představil návrhář extrémně ženské modely. Vycpaná ramena, zvýrazněná prsa, vosí pas sešněrovaný korzetem a dlouhé, široké sukně vytahující ženskou siluetu, to vše do svých výtvorů Dior zakomponoval a pro jeho značku se to stalo na dlouhé roky typickým. Francouzskou haute couture tak pozvedl z poválečného popela a Paříži vrátil titul evropského centra módy.
Ne každému se ale jeho dílo líbilo. Už vás možná napadlo, že návrat viditelně a až staromilecky ženské módy se moc nelíbil emancipovaným feministkám. Diora dost bez servítek strhala kolegyně Coco Chanel, když o jeho přelomové kolekci prohlásila, že "jen muž, který nikdy neměl nic intimního se ženou a ženám vůbec nerozumí, mohl vymyslet něco tak nepohodlného".
Dior byl zároveň kritizován pro obrovské množství luxusních látek, které pro šití svých modelů využíval. Žádná z těchto kritik ale nezabránila tomu, aby jeho návrhářská hvězda stoupala. Jeho snadno rozpoznatelný styl si velmi rychle oblíbily zejména hvězdy Hollywoodu, ale také třeba britská princezna Margaret. Svou slávu si ale mnoho neužil. Christian Dior totiž zemřel náhle a v pouhých dvaapadesáti letech během dovolené v Itálii.
Podle některých zdrojů mu měla v krku zaskočit rybí kost, což bylo následováno infarktem. A protože se se svou rodinou Christian nebavil a dávno už ji vydědil, slibně rozjeté módní impérium po něm převzal jeho blízký spolupracovník a jeden z nejtalentovanějších návrhářů, které ve svém módním domě Dior zaměstnával, tehdy teprve jednavacetiletý a dnes neméně legendární Yves Saint Laurent. Jen díky němu značka Dior unikla krachu a dodnes zůstává jedním ze symbolů luxusní módy.