Soudružka prokurátorka
Nedávná kauza kolem bývalé ministryně spravedlnosti Heleny Válkové a nechvalně proslulého komunistického prokurátora Josefa Urválka zahýbala českou společností. Ačkoliv s ním za minulého režimu zcela prokazatelně spolupracovala na článku s názvem Některé poznatky z výzkumu ochranného dohledu v souvislosti s prokurátorským dozorem, prohlásila Válková, že muže, který mimo jiné odsoudil na smrt Miladu Horákovou, neznala a ani netušila, co všechno má na svědomí.
Alibismus, nebo pokroucený výklad historických skutečností? Bůh ví. Faktem ale je, že ve slavně neslavném procesu z přelomu května a června 1950 dodnes zůstává jediným odsouzeným člověkem tzv. dělnická prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, rozená Biedermannová. Ta se po pádu komunismu stala jediným aktivním účastníkem soudu s Horákovou, kterého za jeho podíl na něm stihl právní postih. Sama tento trest ale považovala za nespravedlivý.
Brožová-Polednová na konci 40. let absolvovala dvouleté studium na Právnické škole pracujících. Ukázková soudružka, ač ve skutečnosti bez opravdového právnického vzdělání a nezbytné praxe, byla následně zařazena do církevního odd. SP prokurátora Čížka a strana ji za věrnou službu dosadila na místo prokurátora, ze kterého se posléze dostala právě k zásadním politickým procesům 50. let.
Nebylo jí ani 30 let, když ji, zřejmě i proto, aby tři obviněné ženy (kromě Horákové byly tehdy souzeny ještě Františka Zemínová a Antonie Kleinerová) souzené mužem nevzbudily u veřejnosti lítost, na začátku „kariéry“ přiřadili k procesu s JUDr. Horákovou. Sama Brožová-Polednová se později hájila právě tím, že „u procesu tenkrát byla jako novicka z příkazu“. Její plamenná, fanatická závěrečná řeč proti Horákové o tom vypovídá svoje.
Prokurátorka, proslulá mimo jiné coby živoucí ukázka tzv. třídní justice, kdy se tresty za stejné činy různily dle třídní příslušnosti, se osobně účastnila licitace v kolektivu soudců s návrhem trestů ještě před soudním procesem. Zasadila se o zamítnutí prezidentské milosti pro Horákovou a došla se podívat i na její popravu ve věznici na Pankráci.
Na její výrazný podíl v celém procesu poprvé upozornil až v roce 2006 policejní major Ilja Pravda, který ji přímo obvinil jako poslední žijící prokurátorku v procesu spolu s vyšetřovatelem Milanem Moučkou. Podruhé byla Brožová-Polednová obviněna už sama o rok později, a sice na základě materiálů objevených v Národním archivu.
1. listopadu 2007 byla žena v Praze odsouzena k osmiletému nepodmíněnému trestu a ačkoliv tehdejší předseda Senátu Petr Braun připustil, že tehdy už šestaosmdesátiletá stařenka do vězení kvůli zdraví patrně ani nenastoupí, zdůrazňoval symbolický význam jejího odsouzení. V zimě roku 2008 byla Brožová-Polednová osvobozena Vrchním soudem z důvodu promlčení justičních vražd, nicméně jen o pár měsíců později byl případ znovu otevřen. Žena nakonec skončila s šestiletým trestem, který jí byl nejprve zmírněn na tři roky a posléze, po roce a osmi měsících za mřížemi, byla komunistická prokurátorka zcela omilostněna tehdejším prezidentem republiky Václavem Klausem.
Sama svých činů nikdy nezalitovala a tvrdila, že neudělala nic, co by v té době bylo protizákonné. U soudu se bránila, že její jediná vina tkvěla v bezmezné důvěře v právníky, kteří se procesu účastnili. Uznala akorát, že tresty pro Horákovou a spol. byly příliš přísné. Po svém propuštění na svobodu ještě řekla: „Souhlasím s panem prezidentem, že mi udělil milost. Neměla jsem ve vězení vůbec být. Mluvit by se mělo o tehdejších ústavních soudcích, ne o mně“. Brožová-Polednová zemřela 15. ledna 2015.