fb pixel
Vyhledávání

Všestranně nadaný král výstředníků Nicolas Cage: Získal Oscara, zničil Ghost Ridera a jednou ho pohřbí pod třímetrovou pyramidou

+ DALŠÍCH 12 FOTEK + DALŠÍCH 13 FOTEK

Je to jedna z nejpodivnějších hollywoodských celebrit. Snad nikdo jiný neztvárnil tolik dobrých a zároveň tolik strašných rolí. Čerstvě šedesátiletý držitel Oscara Nicolas Cage si před časem koupil hrobku ve tvaru obří pyramidy, svého syna pojmenoval podle Supermana, jedno z jeho manželství trvalo jen 4 dny a chvíli choval chobotnici jako mazlíčka.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.1.2020, 13:09

Nechci slávu zadarmo

Jeho kořeny sahají do Itálie i Německa, on sám se ale narodil na kalifornské Long Beach. Nicholas Kim Coppola přišel na svět 7. ledna 1964 do rodiny uznávaného profesora literatury Augusta Coppoly a především do rodiny slavného režiséra Francise Forda Coppoly; kultovní tvůrce je Augustovým bratrem. Dnes hollywoodská star netoužila využít slávy svého strýčka a původně chtěla jít ve šlépějích vlastního otce. Pak se to ale, prý díky filmu Na východ od ráje, v Nicholasovi přeci jen zlomilo a kvůli herectví nakonec ani nedokončil střední. A ačkoliv na začátku kariéry hrál v několika Coppolových filmech, berličku v podobě slavného protekčního příjmení nechtěl, a tak si z křestního ubral písmeno h a druhé jméno změnil na Cage.

Jeho filmovým debutem byla v USA legendární teenage komedie Zlaté časy na Ridgemont High. V tomhle kousku kromě Cage začínali třeba také Sean Penn, Forrest Whitaker nebo Jennifer Jason Leigh. Po několika menších projektech přišly dva zásadní filmy; Coenovic Zmatky v Arizoně a romantická komedie s Cher Pod vlivem úplňku. Zdálo se, že Cage se vyprofiluje jako herec spíše mimo hlavní proud. Další rolí, a za tuhle už si ho filmový svět opravdu pamatuje, byl bláznivý Námořník Ripley z Lynchovy brutální road movie Zběsilost v srdci. On sám ale vždycky trval na tom, že chce ve své kariéře obsáhnout co největší spektrum filmových postav.

Zřejmě proto (no, spíš to byl jeden z více faktorů) se začátkem 90. let přeorientoval na přeslazené a ubrečené mainstreamové romantické filmy. To mu přineslo peníze, slávu i u toho nejširšího publika a nějaké ty nominace na filmové ceny, nicméně tím dokonale zmátl všechny členy odborné veřejnosti, kteří sledovali jeho kariérní dráhu. Talent ale neutišíš, a tak se Nick Cage v roce 1995 vrátil ke kvalitnější poloze, jež mu stejně jde nejlépe. Za roli depresivního alkoholika, který se chce upít k smrti v dramatu Leaving Las Vegas, získal svého prvního a zatím posledního Oscara.

Superhvězda z blockbusterů

O Cenách Americké filmové akademie si můžete/můžeme myslet svoje (a taky myslíme), faktem ale je, že Oscar v Hollywoodu znamená univerzální klíč prakticky k jakýmkoliv dveřím. Po úspěchu Leaving Las Vegas začal Cage defintivně platit za hollywoodskou hvězdu a mohl si vybírat, co bude točit. A tak si zvolil... akční blockbustery. Na jeho obranu, devadesátkové publikum si velkofilmy o konci světa a odvrácení apokalypsy našlapané výbuchy a testosteronem zkrátka žádalo. V tomto období vznikla Bayova Skála, Westovo Con Air a také legendární Tváří v tvář, kde si Cage vymění tvář s Johnem Travoltou.

Od velkých studiových projektů si Cage rád sem tam odskočil k něčemu menšímu, ambicióznímu, za zmínku stojí například thriller 8mm. Tohle věčné oscilování mezi vysokorozpočtovými kusy, středním proudem a nezávislými experimenty, které si nastavil v 90. letech, tak nějak určilo následující roky Cageovy kariéry. Na větší výčet jeho významných rolí (ať už v kladném, či záporném smyslu slova) se podívejte do galerie tady:

Jak protřelý fanoušek kinematografie ví, Nicolase tohle šikovné balancování drží dodnes. Po začátku nového tisíciletí si vysloužil druhou oscarovou nominaci za Kaufmanovu Adaptaci, byl výborný v Obchodníkovi se smrtí i v hořké komedii Pan rosnička a poslední dobou se nebojí opravdových bizárů, jak jsme viděli v surreálné Mandy nebo ve zfilmované povídce H. P. Lovecrafta Colour Out of Space, kterou v Česku jako první uvedl festival sci-fi filmů Future Gate. Zároveň má ale na kontě také příšerný remake sedmdesátkové klasiky Rituál, průšvih jménem Ghost Rider, a dokonce i ještě větší průšvih jménem Ghost Rider 2.

Jako takovou tečku na vysvětlenou se hodí říct, že Nicolas Cage je v osobním životě stejně podivný jako jeho kariéra. I když, k němu osobně se spíš více hodí výstřední. Že je velkým fanouškem komiksů, to asi nepřekvapí. U něj je to ale taková srdcovka, že svého druhorozeného syna pojmenoval podle Supermana. A ne, nejmenuje se Clark Cage. Jmenuje se Ka-el Cage. Zároveň Nicolas jeden čas choval chobotnici jako domácího mazlíčka. O to je to zvláštnější, že mu prý někdo namluvil, že tak bude lepším hercem. A až nás jednou tento rozporuplný filmový velikán opustí, jeho ostatky budou odpočívat na hřbitově v New Orleans uložené v hrobce ve tvaru třímetrové pyramidy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články