fb pixel
Vyhledávání

Chtěl natočit film o Šášovi Krustym i příběhy z Homerova dospívání: Co dnes dělá tvůrce Simpsonových Matt Groening?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Každá epizoda Simpsonových začíná a končí jednoduchým titulkem, který hlásá „Created by Matt Groening“. V šestém díle seriálu 30 let se Simpsonovými se zaměříme právě na osudy tohoto dříve nezaměstnaného karikaturisty, bez kterého bychom neměli náš milovaný žlutý svět.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 20.12.2019, 15:46

Od myče nádobí k Homeru Simpsonovi

Matt Groening původně neměl moc štěstí na práce – kluk, který se poprvé nadchnul pro kreslení po shlédnutí 101 dalmatinů, mimo jiné pracoval jako myč nádobí, komparz přihlouplých televizních filmech a dokonce si vyzkoušel i práci řidiče pro postaršího režiséra westernů. Příběh, jak vznikly Simpsonovi jsme již popsali v druhém díle našeho seriálu – Groeningovým největší dílem až do žluté rodinky pak byl poněkud bizarní komiks Life in Hell. I přes obrovské bohatství, kterému mu seriál přinesl, zůstal Groening až do roku 2012 věrný svým komiksovým sešitům. V roce 1994 dokonce založil vlastní vydavatelství Bongo Comics, pojmenované právě po jedné z postav z Life in Hell. Sám Groening do natáčení Simpsonových již příliš nezasahuje, ale dodnes se na seriálu podílí jako producent – sem tam pak kritizuje některá rozhodnutí svým kolegů.

Například v roce 1995 dostal do ostrého sporu s Jamesem L. Brooksem, který se rozhodl prosadit epizodu s názvem Zrodila se hvězda, ve které vystupuje postava newyorkského kritika Jaye Shermana. I když to zřejmě český divák nepostřehl, Jay Sherman byl hrdinou Brooksova vlastního animovaného sitcomu Kritik – producent se tak pokusil zapromovat svůj animák právě prostřednictvím zmíněné epizody, která skutečně působí mírně netradičně. To vnímal právě i Matt Groening, který se s Brooksem pohádal do krve – výsledkem bylo, že tato epizoda je dodnes jediná, ve které se Groeningovo jméno neobjeví, jelikož se nechal na truc z titulků odstranit. Mimochodem, Kritik i přes poměrně dobré recenze nakonec po dvou řadách skončil.

Příběhy opilé princezny z Netflixu

V průběhu 90. let se Groening několikrát pokusil navrhnout nový seriál, jakýsi spin-off Simpsonových. Asi nejdále se dostal se dvěma koncepty – první měl být hraný seriál o Šášovi Krustym, kterého měl hrát jeho dabér Dan Castellaneta a druhým pak třipříběhový sitcom s názvem Springfield, kde by dostali prostot vedlejší postavy ze seriálu. Jeden segment se měl pak jmenoval Mladý Homer a pojednávat, jak název naznačuje, o příbězích s Homerova dospívání. Nakonec uspěl až v roce 1999, kdy stanice Fox koupila dnes již legendární Futuramu – futuristický příběh o jednom klukovi z konce 20. století, který se náhodou octne v roce 3000 původně neměl moc úspěch, a dokonce jej stanice po pár řadách zrušila. Nakonec se ale z Futuramy stal jeden z nejpopulárnějších animovaných seriálů vůbec, která si získala obrovské zástupy fanoušků, a to i u nás.

Posledním velkým projektem Groeninga je pak zbrusu nový seriál Disenchantment (Rozčarování), který vznikl pod taktovkou Netflixu. Parodie na všemožné i nemožné fantasy příběhy vypráví příběh princezny Bean, jejího démona Luciho a elfího společníka Elfoa. Že to nezní moc zajímavě? Tak vězte, že Bean je chronická alkoholička, která v žádném případě nechce zastávat roli domluvené nevěsty. I přes prvotní rozpaky si i toto nové Groeningovo dílko získalo svoje fanoušky, o čemž svědčí i fakt, že Netflix již objednal druhou řadu. Tak doufejme, že se otci Simpsonových podaří alkoholickou princeznu ukočírovat stejně dobře jako Futuramu. Naši důvěru má.

Podobné články

Doporučujeme

Další články