Podivné měření rychlosti ve Varnsdorfu
Do žebříčku nejvyhledávanějších výrazů na českém internetu se dostalo město Varnsdorf. Ne snad kvůli tomu, že by zde otevřeli nějakou novou turistickou atrakci nebo, že by toto město navštívil Donald Trump. Důvod je naprosto jiný. Policie totiž obvinila celkem 5 lidí kvůli pronájmu městských radarů na měření rychlosti. Podle informací České televize byl jedním z nich dokonce starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček (ANO), který byl společně s dalšími dvěma lidmi zadřžen. Nyní se rozhoduje v rámci trestního řízení o tom, co bude následovat. Kromě starosty byl zadržen i místostarosta města.
A o co vlastně šlo? Město Varnsdorf uzavřelo s britskou soukromou firmou Water Solar Technology (WST), která patří starostovu známému, smlouvu o provozování měřících radarů ve městě. Firma tak získávala peníze od města za každé překročení rychlosti. Opozice tuto smlouvu už dříve několikrát kritizovala a lidé z vedení města ji považovali za protizákonnou.
Podle informací České televize město Varnsdorf zadalo soukromé firmě nejprve zakázku za nájem a instalaci radaru společně se softwarem pro správu a zpracování přestupků, což předcházelo uzavření smlouvy o provozu radarů. Město tuto smlouvu uzavřelo s firmou opakovaně, čehož si všimly i patřičné kontrolní úřady.
Opozici vadilo i stanovení ceny za přestupek, což mohlo motivovat soukromou firmu k tomu, aby bylo přestupků co nejvíce. Celý proces probíhal tak, že dodavatel měl za každé zaznamenané překročení rychlostí obdržet 300 korun z pokuty, avšak s podmínkou, že tato odměna nepřesáhne jeden milion korun. To se samozřejmě nestalo. „Těch přestupků ve Vansdorfu bylo tolik, že jen za první čtvrtrok se ta částka nájemného přehoupla přes 20 milionů korun,“ jak informoval reportér ČT David Macháček Českou televizi. Tyto informace bohužel radnice města věděla, a přesto zvolila tento provizní systém pronájmu závislý na počtu vybraných pokut.
Radnice samozřejmě kritiku odmítá a tvrdí, že se nejedná o nic protizákonného. Úřady si však myslí něco jiného. Kvůli této zakázce totiž město dostalo už 3 pokuty od antimonopolního úřadu, a to ve výši téměr jeden milion korun.