Exradní Prahy 1 a JCDecaux čelí před soudem obžalobě z korupce za reklamní plochy – G.cz
Vyhledávání

Exradní Prahy 1 a JCDecaux čelí před soudem obžalobě z korupce za reklamní plochy

Zdroj: Wikipedia

Obvodní soud pro Prahu 1 začal ve středu řešit případ podezření z manipulace s veřejnými zakázkami, ve kterém figuruje další politik radnice. Před senátem stojí někdejší zástupce starosty Prahy 1 a posléze člen majetkového výboru zastupitelstva Michal Valenta (ODS) s obžalobou, že firmu JCDecaux zvýhodnil při pronájmu reklamních panelů v metru, takzvaných citylightů. O případu informoval server Aktuálně.cz.

Redaktor
Redaktor 19.3.2019, 14:06

Úplatky kvůli reklamě

Podle Aktuálně.cz měl za to Valenta získat 200 tisíc korun, které prý firmě vyfakturoval jako poradenskou činnost. "Tento fiktivní smluvní vztah uzavřel, aby zastíral skutečnou činnost, tedy využívání interních informací," uvedl pro Aktuálně.cz státní zástupce Jan Lelek.

Paradoxem je, že údajná odměna měla být několikanásobně vyšší, než JCDeacaux uvedeným pronájmem získala. Šlo totiž o pronájem čtyř reklamních poutačů ve vstupu do metra Staroměstká, který stojí 68 tisíc korun za rok.

Valenta však podle Aktuálně. cz obvinění nečelí sám, spolu s ním je obviněna i sama firma JCDeacaux a její technický ředitel Tomáš Tenzer, který měl na starosti pronájem reklamní plochy. Za trestný čin sjednání výhody při zadání veřejné zakázky jim hrozí dva až osm let za mřížemi. Vzhledem k uvedeným sumám je velmi nepravděpodobné, že by byl trest vyšší než minimální sazba. Aktuálně.cz upozorňuje, že Valentův případ je přitom jen vedlejší efekt jiné kauzy, kterou obvodní soud začal řešit již loni na podzim.

Pronájem zn. levně

Aktuálně.cz informovalo, že o zakázky radnice první městské části se začala policie zajímat na podzim roku 2016 kvůli podezření, že někteří lidé spjatí s radnicí inkasují statisícové úplatky za to, že zařídí výhodný pronájem jejích prostor. A nasadila také odposlechy.

V únoru 2017 pak byl při velkém zátahu zadržen tehdejší šéf ODS na Praze 1 a předseda finančního výboru zastupitelstva Martin Skála, který skončil na dva měsíce ve vazbě. Případ začal projednávat soud loni v listopadu.

A právě z uvedeného případu se odvíjí i příběh Valenty a reklamy pro JCDecaux. Policie totiž kvůli Skálovi nasadila odposlechy i na další členy majetkového výboru zastupitelstva včetně Valenty. A v nich zaznamenala, jak se Valenta baví s Tenzerem o ceně za uvedené citylighty. A současně podle Aktuálně.cz zjistila, že Valenta je na výplatní listině JCDecaux a v uvedeném období od ní dostal 200 tisíc korun.

Ochrana dobrého jména

Valenta obvinění odmítá. "Dvacet let jsem byl činný ve veřejné správě a určitě bych nechtěl nějak takto poškodit své jméno," uvedl Valenta Telefonáty, kdy se s Tenzerem bavil o uvedených poutačích, vysvětloval tím, že pouze na žádost vedoucí odboru majetku zjišťoval, jaká je obvyklá cena za pronájem citylightů, uvedlo Aktuálně.cz. Městská část totiž chtěla vyhlásit záměr vitríny pronajmout, ale nevěděla za kolik. Policie i žalobce tak obsah telefonátů špatně interpretovali.

"Poskytoval jsem poradenství v optimalizaci majetku, proto mě oslovila, jestli bych nevěděl, jaká cena je běžná," vysvětloval s tím, že se zeptal právě Tenzera proto, že ho znal. Navíc opakovaně zdůraznil, že o žádnou veřejnou soutěž nešlo, ale pouze o takzvaný záměr, který musel být kvůli špatnému vypsání zrušen a vypsán znovu.

Při druhém vypsání se pak jako zájemci přihlásily JCDecaux a EuroAWK. Vyhrála prvně jmenovaná firma, když nabídla roční nájem 68 tisíc, o osm tisíc víc než konkurence. Podle Lelka přitom byla JCDecaux zvýhodněna, protože věděla, kolik její konkurence nabídla.

Lelek navíc dává do souvislosti to, že Valenta v uvedeném období JCDecaux fakturoval poradenské služby. Podle Aktuálně.cz Valenta i Tenzer odmítli jeho interpretaci, že by fakturované služby byly fiktivní a měly zastřít, že je to odměna za ovlivnění zakázky či vynášení informací z radnice.

Tenzer tvrdí, že v době, kdy proti firmě běžela mediální kampaň, kterou příliš nezvládala, najala si Valentu, aby jí radil, jak vystupovat. "Byli jsme pod velkým tlakem konkurenční společnosti Bigboard, takže jsem uvítal příchod člověka, který rozumí, jak nás veřejnost vnímá," popsal Tenzer. Soud po výpovědích obou obžalovaných případ odročil na červen, kdy by měli vypovídat svědci.

A tady čtěte, jak zlý muž britské Poslanecké sněmovny trollí politiky kvůli brexitu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu