Největší nepokoje od roku1997
Hongkong od roku 1997, kdy došlo k předání této dnes již bývalé britské kolonie pod čínskou správu, nezažil tak masivní politickou krizi s jakou se musí potýkat v tomto roce. To, co začalo jako protesty proti novému kontroverznímu zákonu, který umožňoval vydávání podezřelých osob do pevninské Číny, se nakonec změnilo v obrovské nepokoje namířené proti komunistickému režimu, který pomalu ale jistě odstraňuje demokratické prvky tohoto poloautonomního regionu. I když Čína před předáním britské kolonie deklarovala, že až do roku 2047 zůstane místní způsob života zachován, zdá se, že se rozhodla pekingská vláda tento proces urychlit a postupně se tak demokratický Hongkong stále více a více dostává pod přímý dohled komunistického režimu.
Podle posledních zpráv si nepokoje, které začaly už letos v březnu, ale naplno propukly až v červnu letošního roku, vyžádaly 2 mrtvé a několik sebevražd zoufalých občanů, a to bohužel není všechno. Více než 2000 lidí bylo zraněno a dalších téměř 4500 občanů bylo zatčeno. Komunistický režim se snaží protesty zastavit za každou cenu – policie do demonstrantů střílí z gumových projektilů, používá i vodní děla a slzný pln. Právě útok slzotvorným plynem způsobil smrt jednoho ze studentů, který se pokoušel utéct do parkovacího domu a následně vypadl z druhého patra budovy – podle protestujících následně policie zabránila včasnému ošetření zraněného mladíka, který v důsledku pádu zemřel. Jako by toho nebylo málo, několik dní poté vystřelil místní policista na dva civilisty, což celou situaci ještě vyostřilo.
Studenti se nevzdají
Ekonomika kdysi bohatého regionu mezitím zažívá hlubokou krizi a hospodářský propad jako nikdy v historii. I přesto, že vláda od kontroverzního zákonu již ustoupila, protestující to nezastavilo a požadují jak svobodné volby, tak vyšetření všech případů násilného chování policistů po celou dobu protestů. Pekingské vládě se i přes rozsáhlé represe nedaří situaci uklidnit a ani nepokoje potlačit. Jednou z hlavních bašt protestujících zůstává budova hongkongské Polytechnické univerzity, kterou obsadilo několik set studentů. Přesto, že se policii podařilo zadržet na 400 studentů a dalších několik set budovu již opustilo, zůstává za zdmi univerzity stále početná skupina mladých, kteří se v dohledné době neplánují vzdát. Navíc se ukazuje, že vzdělaní studenti si poradí téměř s jakoukoliv situací – z bezpečnostních důvodů například nosí černé masky přes obličej, aby je komunistická policie nemohla identifikovat. Kromě toho se všichni zapojují do obrany kampusu po svém – studenti stavařiny a inženýři společně budují obranné zdi, technici zase řeší technologické problémy na univerzitě a chemici mezitím v místních laboratořích pracují na výbušných směsích.
Solidarita studentů je obrovská – společně nakupují jak jídlo, tak i věci každodenní potřeby a to od zubních kartáčků až po teplé oblečení. Komunistický režim zatím vyčkává, ale je jasné, že okupace univerzity dříve či později musí skončit. Záleží jen na tom, jak krvavé to celé bude. Doufáme, že všechno skončí, co nejpokojněji.
A tady si přečtěte o tom, jak Gorbačovova perestrojka zničila SSSR.