Smysl pro detail
Pokud se řadíte mezi fanoušky tzv. quality TV a sledujete oceňované seriály posledních let, určitě vám neušel Příběh služebnice. Adaptace románu spisovatelky Margaret Atwood, která dnes slaví 80. narozeniny, vypráví o životě v dystopickém Gileadu, totalitní společnosti na půdě někdejších Spojených států. Republika se potýká s ekologickými katastrofami a ztrátou lidské plodnosti. Panuje v ní režim volající po "návratu k tradičním hodnotám". Žen, které jsou ještě plodné, je jako šafránu, a tak jsou pod dohledem zbaveny práv a vychovávány k tomu, aby rodily děti mocným rodinám. Jednou z nich je Offred, služebnice v rodině Velitele. Ve snaze přežít a uchovat si zbytky důstojnosti a rozumu Offred kličkuje mezi Velitelem, jeho krutou manželkou i dalšími služebnicemi. Kdokoliv může být špionem, kdokoliv může být součástí odboje. Offred má ale jeden cíl nade všemi: chce najít dceru, která jí byla odebrána.
Předloha úspěšné show se příliš nezabývá vnitřními životy či minulostí vedlejších postav. Soustředí se především na hlavní hrdinku Offred, ačkoliv v knížce na rozdíl od seriálu nemá vlastní jméno. V pořadu tvůrci vybrali jméno June, a to na zákaldě internetové diskuze čtenářů, kde se spekulovalo, jak se postava asi jmenuje. Sama Atwood k tomu řekla, že takové jméno by nebylo její první volbou, ale líbí se jí.
Kniha získala cenu Arthur C. Clarke Award za nejlepší vědeckofantastický román a byla nominována na další dvě prestižní ocenění; na Cenu Nebula a Prometheus Award. Nepříjemně uvěřitelný, temný a depresivní svět dokázala kanadská autorka vykreslit opravdu bravurně a tíživě, a to právě i bez řady detailů, které si tvůrci seriálu buď upravili nebo přímo sami vytvořili pro potřeby několika sériového televizního díla.
Vybrali jsem několik opravdu zásadních nebo zajímavých odlišností knihy a seriálu a vy se o nich můžete poučit v galerii tady:
A tady se podívejte to, jak to bylo se skutečnou"Dánskou dívkou" Lili Elbe.