fb pixel Než skončí léto vrací diváky do sladkých šestnácti, kdy největším problémem byli nechápaví rodiče – G.cz
Vyhledávání

Než skončí léto vrací diváky do sladkých šestnácti, kdy největším problémem byli nechápaví rodiče

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Jó, když ještě člověk neřešil koronavirus, hypotéku nebo alespoň přemrštěné ceny nájmů, rasové nepokoje, sexuální obtěžování, rozvody a rozchody - to byly časy! Vzpomínáte si, jak báječné byly prázdniny, když vám bylo šestnáct? Flákání se po rozpálených ulicích s letní láskou, tajné noční výlety za krabicákem... Ach jo. Alepoň trochu si tohle období můžete připomenout s australskou filmovou novinkou Než skončí léto.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.7.2020, 11:16

Zpátky do dnů...

Život je krásný i proto, že se nedá naplánovat. Když se šestnáctiletá Milla zamiluje do průšviháře Mosese, je to pro její rodiče noční můra. První setkání s láskou ale probouzí v nemocné dívce novou chuť do života a její energie a touha objevovat brzy otočí celou rodinu vzhůru nohama. Milla začne svému překvapenému okolí ukazovat, jak prožít každou minutu naplno. Tradiční pravidla a morální poučky letí do koše a rodiče se rozhodnou dát věcem volný průběh.

S lehkostí a originálním humorem vyprávěné australské drama debutující režisérky Shannon Murphy se stalo diváckým hitem festivalu v Benátkách, odkud si film odnesl několik cen. Snímek, který pravděpodobně v každém vzbudí nostalgický stesk po vlastně bezstarostných pubertálních letech, může obzvlášť v aktuální době zmaru a nejistoty padnout opravdu na úrodnou půdu.

Navíc je to další příležitost, kdy si užít talent začínající herečky Elizy Scanlen, která ztvárnila titulní roli Milly. Křehce a osobitě půvabnou australskou herečku jsme vůbec poprvé mohli zaregistrovat v oceňovaném seriálu HBO Ostré předměty, kde hrála po boku Amy Adams a Patricie Clarkson. Za výkon v úloze dospívající ženy dvou tváří sklidila Scanlen řadu pochvalných recenzí.

První filmovou příležitostí pak pro Scanlen byla Beth March v nejnovějším remaku americké klasiky Malé ženy. Tam si mladá herečka vyzkoušela práci po boku hollywoodských hvězd, jakými bezpochyby jsou Meryl Streep, Emma Watson či Saoirse Ronan. Zahrát neduživou dívku mírné povahy, která pozoruje a rozvážně komentuje spory a dohady svých horkokrevnějších sester se Elize povedlo výborně, snímek Než skončí léto je pro ni ale debutem v hlavní úloze, a tak uvidíme, jak tzv. utáhne celý film.

A uvidíme to i v českých kinech od 9. července. Další premiérou týdne bude znovuvedení Vorlova legendárního Kouře, který tak uzavírá trojici českých klasik, které se v restaurované podobě na chvíli vrátí na velké plátno. Prvními dvěma byli minulý týden Samotáři, které si můžete v biografu připomenout po 20 letech a Postřižiny, které se poprvé objevily před celými 40 lety.

Podobné články

Doporučujeme

Další články