fb pixel Nevyjasněná smrt Amy Johnson: Sestřelili světoznámou pilotku britští vojáci? – G.cz
Vyhledávání

Nevyjasněná smrt Amy Johnson: Sestřelili světoznámou pilotku britští vojáci?

Zdroj: User Dabbler - Dabbler, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1096633

Amy Johnson je jednou z nejvýznamnějších pilotek a průkopnic ženského létání v historii. Britská pilotka se narodila přesně před 119 lety v anglickém městě Kingston upon Hull. Jedním z jejích největších úspěchů je její sólový přelet z Londýna do Austrálie, čímž se stala první ženou, které se to podařilo. Podobně jako u pilotky Amelie Earhart je ale i smrt Amy Johnson dodnes nevyjasněná a obestřená řadou spekulací a otázek.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 29.6.2022, 09:44

Sekretářka

Amy Johnson se do historie zapsala jako jedna z nejvýznamnějších pilotek a průkopnic ženského létání. Během své letecké kariéry vytvořila řadu dálkových rekordů a zařadila se tak vedle legendy Amelie Earhart, která jako první žena přeletěla Atlantský oceán a stala se jednou z nejslavnějších pilotek.

Amy Johnson má však s Amelií Earhart kromě letectví ještě jednu společnou věc, mnohem tragičtější a ponurou. Letadlo Amelie Earhart zmizelo i se světoznámou pilotkou 2. července roku 1937, přičemž se nikdy nepodařilo vyjasnit, jak vlastně Earhart zemřela. Nevyjasněná smrt se objevuje i v případě Amy Johnson, jejíž poslední let je obklopen mnoha spekulacemi.

Amy Johnson se narodila 1. července roku 1903 v anglickém městě Kingston upon Hull. Studovala na University of Sheffield, kterou úspěšně absolvovala a získala titul v oboru ekonomie. Pracovala jako sekretářka advokáta Williama Charlese Crockera v Londýně, létání se věnovala pouze jako svému koníčku. Osvědčení pilota č. 8662 získala 28. ledna 1929 a 6. července téhož roku pak průkaz „A“ pilota č. 1979, obě osvědčení v londýnském leteckém klubu.

Přelet z Londýna do Austrálie

Prostředky na své první letadlo získala od lorda Wakefielda a svého otce, který byl vždy jedním z jejích největších podporovatelů. Koupila si letoun s názvem de Havilland DH.60 Gipsy Moth a pojmenovala jej Jason, podle ochranné známky svého otce. Světového uznání dosáhla mezi 5. a 24. květnem roku 1930, když se jí podařilo jako první ženě sólově přeletět z Anglie až do Austrálie. Letadlo, kterým Johnson disponovala, nebylo pro tak náročný let uzpůsobeno, a Amy Johnson tak doletěla o čtyři dny později než rekordman Bert Hinkler.

I z tohoto důvodu byla Amy Johnson nejprve zklamaná a svůj let za úspěch nepovažovala, celosvětově se jí však dostalo obrovského uznání a byla oslavována jako první žena, které se povedlo zvládnout tak obtížný let. Během přeletu se jí podařilo ve svém letounu překonat vzdálenost přesahující 18 tisíc kilometrů.

Hned v následujícím roce přidala Amy Johnson do své sbírky další obdivuhodný rekord. Ve svém novém letadle pojmenovaném Jason II. se jí společně s pilotem Jackem Humphreysem podařilo zvládnout let z Londýna do Moskvy za jediný den. Cestu dlouhou 2 830 kilometrů se jim tehdy podařilo absolvovat za 21 hodin.

Roku 1932 potkala Amy Johnson skotského letce Jima Mollisona, jemuž evidentně padla do oka, neboť ji už osm hodin po seznámení požádal o ruku, přičemž se ještě téhož roku vzali. Mezi Amy a Jimem panovala zvláštní rivalita, kdy se Amy podařilo překonat několik manželových rekordů. Například v červenci téhož roku zaletěla Amy Johnson trasu z Londýna do Kapského města v rekordním čase, jehož držitelem byl do té doby právě její manžel.

Nevyjasněná smrt

S rokem 1939 přišla na Evropu druhá světová válka a jak známo, zastihla i Velkou Británii. Amy Johnson pracovala pro civilní organizaci Air Transport Auxiliary, které se starala o přepravu letadel britského královského letectva RAF. V zimě roku 1941 se během služby pro tuto organizaci odchýlila s letounem Airspeed Oxford z kurzu a vyskočila z letounu s pomocí padáku – údajně kvůli nedostatku paliva. Amy Johnson dopadla do řeky Temže v místech, kde se vlévá do Severního moře. Z rozbouřené řeky se ji pokusil zachránit kapitán Fletcher z okolo projíždějící HMS Haslemere, ovšem neúspěšně. On sám přitom kvůli prochlazení v ledové vodě přišel o život.

Roku 1999 však vyvstala na povrch nová verze nevyjasněné smrti Amy Johnson. Třiaosmdesátiletý Tom Mitchell tehdy uvedl, že byl jedním ze čtyř britských vojáků, kteří letoun Amy Johnson sestřelili. Druhá světová válka byla v roce 1941 v plném proudu, a když britští letci vyzvali Amy Johnson k identifikaci a ona dvakrát reagovala nesprávným kódem, museli poslechnout rozkaz a letoun sestřelit. O tom, že by se mohlo jednat o celosvětově uznávanou pilotku, neměli nejmenší tušení.

Co se vlastně doopravdy stalo, došlo čtveřici britských vojáků dle Mitchellových slov až následující den. Byli přesvědčeni o tom, že se jednalo o nepřátelské letadlo. Až když si druhý den přečetli noviny a dozvěděli se o smrti Amy Johnson, došlo jim, co se vlastně stalo. Téhož dne jim velicí důstojníci udělili rozkaz o incidentu mlčet. Pravda o smrti pilotky Amy Johnson je tak stále obestřena tajemstvím a společně s vrakem letadla pravděpodobně leží dodnes kdesi na dně Temže.

Podobné články

Doporučujeme

Další články