Nevinná Báthory, chodící Roosevelt a dalších 8 historických osobností, se kterými filmaři naložili hodně "podle svého"

Zatímco celý svět vidí Alžbětu Báthory jako jednu z největších masových vražedkyň historie, Juraj Jakubisko uherskou šlechtičnu vnímá jako křehce krásnou oběť mocenských bojů. Dokazuje to ve filmu Bathory, který můžete vidět dnes ve 20 hodin na ČT1, pokud tedy máte rádi pohádky. A po skončení snímku nezoufejte - Jakubisko není jediným filmařem, který si tak trochu ohnul skutečnou historickou osobnost...

Roosevelt prostě nechodil, kapiš?

To je řečnická otázka, kterou v duchu klademe Michaelu Bayovi, režisérovi filmu Pearl Harbor. Jistě, že jsme tehdy, v roce 2001, od cukrkandlového milostného trojúhelníku zasazeného do kulis jedné ze zásadních události druhé světové války nečekali velkou historickou přesnost. Taky nás ale nenapadlo, že tvůrce filmu nechá tehdejšího prezidenta USA Roosevelta dramaticky a bez pomoci vstát z kolečkového křesla, když je všeobecně známo, že to politik prostě nedokázal. Od hrudi dolů byl ochrnutý od roku 1921 a stát nebo chodit mohl pouze s oporou.

Bay a Jakubisko jsou dvěma z mnoha a mnoha filmových tvůrců, kteří se rozhodli tak trochu si upravit obrazy skutečných historických osobností, aby jim to sedělo do jejich kreativního projektu. Což o to, když se to udělá nenápadně a s citem, je to fajn, nikdo nechce sledovat dramatizované heslo z Wikipedie. Ale všeho s mírou. Kdo další se při pohledu na svou filmovou verzi zřejmě protáčí v hrobě? Dozvíte se v galerii tady:

A tady se podívejte, jakých chyb se božský Christopher Nolan dopustil ve filmu Temný rytíř povstal.


Komentáře

Doporučeno pro vás