fb pixel Netradiční pohřbívání na Filipínách: Ve městě Sagada se rakve přidělávají ke skále – G.cz
Vyhledávání

Netradiční pohřbívání na Filipínách: Ve městě Sagada se rakve přidělávají ke skále

Zdroj: Profimedia

Ve filipínském městě Sagada mají členové kmene Igorotů netradiční způsob pohřbívání. Každý člověk si musí svou rakev zhotovit sám. Když nadejde čas, tělo není pohřbeno do země ani zpopelněno, ale zavěšeno na útes.

Martin Miko
Martin Miko 23.5.2024, 09:24

Rakev ve skále

Město Sagada se nachází 400 km severně od Manily na Filipínách a je oblíbeným cílem turistů, kteří si vystačí s málem. Luxusní hotely zde rozhodně nenajdete. Místní obyvatelé jsou přátelští, ale řídí se vlastními zákony, které jsou tak trochu rozdílné od těch našich.

V Sagadě se lidé řídí vlastními pravidly, která jsou pro nás Evropany nepředstavitelná. Například jedí psy, a pokud byste se je snažili přesvědčit, že to není moderní zvyk, rozhněvali by se, protože jde o důležitou tradici. Podobně je zde tradiční i neobvyklý způsob pohřbívání na skalních stěnách. Jaký je význam této praktiky? A musí si opravdu každý vyrobit svou rakev?

I když to může znít děsivě, pro Igoroty je to zcela normální. Když cítí, že se jejich čas krátí, začnou si vyrábět rakev. Po smrti je tělo zemřelého pohřbeno v embryonální poloze, aby odešel ze světa živých stejně, jako na něj přišel. Proto jsou rakve menší, než jsme zvyklí u nás v Evropě. Pokud je někdo příliš vysoký, zlomí mu předem kosti. Rakev je pak zavěšena na skalní stěnu pomocí silných provazů. Nejoblíbenější lidé jsou umístěni nejvýše, zatímco ti, kteří nebyli příliš oblíbení ve společnosti, skončí na nižších příčkách. Igorotové věří, že čím blíže je rakev k nebesům, tím snadněji se tam duše dostane. Také se obávají, že kdyby jejich těla hnila v zemi, mohla by je sežrat různá zvířata nebo by je ukradli lovci hlav z okolních nepřátelských kmenů.

Celé to zní velmi morbidně, ale nesmíme zapomínat na to, že se jedná o tradici, která je stará více než 2000 let.

Nová generace však už tuto tradici neudržuje, protože se jim nechce šplhat do hor. Raději by své zesnulé příbuzné navštěvovali na klasických hřbitovech, jako je to běžné jinde ve světě. Může za to především vliv ze zemí s křesťanským náboženstvím.

Navíc z rakví údajně mizí kosti mrtvých. Existují dvě verze, kam mizí. Buď si je turisté berou domů jako suvenýry, nebo končí v rukou čarodějů, kteří je používají k vykonávání černé magie.

Zdroje informací:

https://www.atlasobscura.com/places/hanging-coffins-of-sagada

https://zemesveta.cz/zavesene-rakve/

https://guidetothephilippines.ph/articles/ultimate-guides/sagada-travel-guide

Podobné články

Doporučujeme

Další články