fb pixel
Vyhledávání

Nepohodlné neziskovky? Zatnout prachy a bude klid, zní z nejvyšších politických míst

Vláda se chystá zeštíhlit neziskovky. Místo čtrnácti miliard korun by měly dostat jedenáct, což je docela podstatný rozdíl a poukazuje to na skutečnost, že ve státě řízeném jako firma není neziskový sektor vítaný.

Václav Roman
Václav Roman 9.8.2018, 13:05

Škrtáme, škrtáme

Přesně bylo na účty různých neziskovek v loňském roce odesláno 13,6 miliardy korun. To se vládě trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše zdálo hodně, a tak se začalo škrtat. Tři miliardy, až tolik by se dalo podle ministryně financí Aleny Schillerové ušetřit. Ta ale jedním dechem uklidňuje, že o peníze nepřijdou organizace, které pomáhají hendikepovaným lidem, starším či sociálně slabým. Kdo bude tedy o peníze zkrácen?

Jasno má poslanec SPD Lubomír Volný, který vidí jako velký nešvar bující liberální novofašismus, jak on osobně označuje liberální demokracii. Poslanec má například problém s aktivitami organizace Člověk v tísni, jejíž zaměstnanci a dobrovolníci podle něj chodí od školy ke škole a vymývají dětem mozky. To prohlásil ve vysílání Českého rozhlasu.

SPD chce od zdroje financí odříznout tzv. politické neziskovky, s jejichž názorem nesouhlasí. Volnému vadí, že Člověk v tísni chodí do škol, kde vštěpuje dětem do hlavy, co jsou a co nejsou dezinformace. To dá rozum, že se to zrovna okamurovcům, kteří neznalosti a naakumulovaného hněvu ve společnosti využívají ve svůj prospěch, nelíbí.

Lubomír Volný a jeho prohlášení v Českém rozhlase.

Neziskové organizace moc prostředků k obraně nemají. Hlavně nemají na podobné nesmysly čas. Musí pracovat, vykazovat svou činnost, mít v pořádku všechny dokumenty pro množící se kontroly... především se ale musí věnovat se tomu, od čeho tu jsou. Pomáhají těm, kteří to potřebují. Často lidem na okraji společnosti, nad kterými už leckdo zlomil hůl.

Demokracie je tak silná, jak je silná občanská společnost

Člověk v tísni se mj. věnuje humanitární, rozvojové a vzdělávací problematice. Ano, i vzdělávací. Jenomže jeho vzdělávací cíle jsou zcela opačné, než si myslí jeho odpůrci. Rozhodně nejsou šiřiteli jediné správné ideologie, jak zaznívá z nepřátelského tábora. Cílem vzdělávacího programu této nevládní organizace je, aby se mladí lidé učili samostatně vyhledávat potřebné informace, aby uměli mediální sdělení analyzovat a kriticky posuzovat, rozlišovat ta, která jsou založena na faktech, od manipulativních a lživých. Aby dokázali využívat potenciál moderních technologií se znalostí jejich rizik.

Ono se ne nadarmo říká, že demokracie je tak silná, jak silná je její občanská společnost. Některé neziskovky se snaží vzbudit v lidech zájem o veřejné dění, čímž se stávají pro část politického spektra nepřítelem. Nezájem o veřejné dění otevírá dveře nástupu totality.

A zde si přečtěte o tom, že Okamura ani KSČM se nestydí parazitovat na smrti mrtvých vojáků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články