fb pixel Německá kapitulace se táhla přes tři dny: Jak Evropa nevěděla, kdy slavit konec války – G.cz
Vyhledávání

Německá kapitulace se táhla přes tři dny: Jak Evropa nevěděla, kdy slavit konec války

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Asi víte, že někdy kolem tohoto data kapitulovala Třetí říše, ale možná nevíte, že kapitulovala hned dvakrát! A že tím pádem po tři dny. Je to příběh zastřený historií i propagandou, jak už to tak bývá.

Jan Studnička
Jan Studnička 7.5.2020, 08:04

Napoprvé

Hitler si střelil kulku do hlavy už 30. dubna 1945, ale stále zuřily boje. Mimo jiné o Prahu třeba. Přes Rakousko do Česka ustupovala masivní síla Wehrmachtu a v celé střední Evropě pořád operovaly zfanatizované skupiny SS nebo nedejbože kluků z Hitlerjugend, kterým nacistická propaganda vymyla mozek a hnala je proti americkým nebo sovětským tankům.

Zkrátka, rudá vlajka se srpem a kladivem dávno vlála nad Reichstagem, ale válka pořád běžela. Bylo potřeba zajistit oficiální kapitulaci Třetí říše. Za tímto účelem byl velkoadmirálem Dönitzem pověřen generál Alfrej Jodl, který v severofrancouzském Remeši podepsal kapitulaci Třetí říše Američanům.

Den nato ovšem v berlínském důstojnickém klubu německých oficírů podepsala kapitulaci do rukou sovětského generála Žukova většina velení. Velitelé pozemních sil, Luftwaffe a podobně.

Ukazování prstem

Před rokem ‘89 se u nás razila verze, že list podepsaný v Remeši byl jen protokol o budoucím podpisu kapitulace, kdežto v Berlin-Karlhorst se Žukovovi podepsala opravdová kapitulace. V devadesátkách se zase s oblibou tvrdilo, že dokument podepsaný ve Francii byl dostačující a šaráda v Berlíně se s velkou pompou organizovala hlavně kvůli Stalinově egu.

Pravdu nemá ani jedna strana. Faktem je, že čím víc lidí kapitulaci podepsalo, tím lépe. Všichni měli ještě poměrně v živé paměti, jak Německo podepisovalo kapitulaci při minulé světové válce a pak si většina národa stěžovala, že je několik nižších důstojníků bodlo do zad, přestože to přeci mohli vyhrát.

Mimochodem kvůli této dvojí kapitulaci pak nebylo zřejmé, kdy tedy máme slavit konec války. Pochopitelně se volilo mezi 7. a 8. květnem, ale protože Rusové musejí vždycky dělat problémy, padl do toho ještě fakt, že se kapitulace podepsala v Berlíně po jedenácté hodině večerní, tudíž v Moskvě už bylo 9. května. Takže i my jsme to s Rusy slavili devátého.

Samozřejmě, že veškeré boje neustaly hned po podpisu. Některé německé jednotky byly ochotny bojovat až do hořkého konce a některé se prostě jen pokoušely prostřílet za demarkační linii, aby padly do zajetí Američanům. A válka jako taková skončila až s kapitulací Japonska poté, co jim Amíci srovnali se zemí dvě města atomovými bombami. Ale to ještě pár dnů trvalo. Nad Hirošimou se atomový hřib zjevil 6. a nad Nagasaki pak 9. srpna 1945. Ale to je zase jiná tragédie, takže o ní příště.

Podobné články

Doporučujeme

Další články