fb pixel Nelichotivé ocenění pro Danielu Drtinovou: Bludný balvan získala za nevědecké ezo rozhovory – G.cz
Vyhledávání

Nelichotivé ocenění pro Danielu Drtinovou: Bludný balvan získala za nevědecké ezo rozhovory

Zdroj: Profimedia

Známá moderátorka, novinářka a právnička Daniela Drtinová, která se dostala do povědomí veřejnosti především díky žurnalistickému projektu DVTV, obdržela anticenu Bludný balvan. Tu každoročně uděluje Český klub skeptiků Sisyfos za pseudovědeckou činnost. Drtinová si cenu vysloužila za „excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení“.

Martin Miko
Martin Miko 29.7.2021, 11:10

Daniela Drtinová získala Bludný balvan

Když se řekne Daniela Drtinová, všem se automaticky vybaví vždy připravená moderátorka a novinářka z žurnalistického projektu DVTV, v rámci něhož vede pravidelně rozhovory s vybranými hosty. To ovšem dostatečně nepřesvědčilo Český klub skeptiků Sisyfos. Ten jí totiž udělil bronzový Bludný balvan. Daniela Drtinová obdržela bronzový Bludný balvan v kategorii jednotlivců za rok 2020, a to za „excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení“, jak uvádí Český klub skeptiků.

Členové komise pro udělování ceny Bludný balvan se shodli na tom, že paní Drtinová patří ke kvalitním novinářům, a navíc disponuje velmi dobrým vzděláním, ale na druhou stranu do své práce zapojuje osobní zaujetí v pseudovědy. „Daniele Drtinové se místo průpravy ve vědecké metodě a kritickém uvažování dostalo velmi důkladného školení ve všem metafyzickém od lidových ezoblábolů po vysokou magii s nutným otevřením mysli až do stavu, kdy vám z hlavy vypadne mozek, vezme nervy na hemisféry, a uteče někam za humna,“ stojí v odůvodnění Spolku Sysifos, proč Daniela Drtinová získala tuto anticenu.

Spolek Sysifos pak v odůvodnění pokračoval následovně: „Kromě poctivě vydřeného Bludného balvanu za excelentní ukázku špatné novinářské práce ve vleku vlastních kognitivních zkreslení bychom tak Daniele Drtinové rádi předali dvě užitečné rady: Zaprvé, na rozhovor o kvantové fyzice je možná lépe se připravit z učebnic, jaksi... fyziky nežli z motivačních příruček Deepaka Chopry, nebo odkud jste to všechno, proboha, čerpala. A zadruhé, víte-li, že celoživotně podléháte jednomu transcendentu za druhým, co třeba nechat potenciálně ezoterické rozhovory na někom jiném, kdo do nich vlastní zkreslení nezanese?“

Pokud vás zajímá celé odůvodnění Českého klubu skeptiků Sisyfos, doporučujeme si projet jejich celý příspěvek. Paní Drtinová není jediná, kdo se může „pyšnit“ touto cenou. Mezi nositele Bludného balvanu patří například i zpěvák Karel Gott, herec Jaroslav Dušek, premiér Andrej Babiš nebo Ivo Aštar Benda, kterého si pamatujeme jako zakladatele sekty Vesmírní lidé.

Podobné články

Doporučujeme

Další články