fb pixel Někde tam se začaly rodit vaše "nudes": Film Curiosa se inspiruje (milostným) životem průkopníka lechtivých fotografií – G.cz
Vyhledávání

Někde tam se začaly rodit vaše "nudes": Film Curiosa se inspiruje (milostným) životem průkopníka lechtivých fotografií

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Pokud nejste znalci francouzské literatury, jméno Pierre Louÿs vám zřejmě nic neřekne. V našich končinách tenhle básník moc známý není, v domovině je ale významný jednou věcí; byl totiž průkopníkem stylisticky vybroušených, nicméně dráždivě erotických povídek. Řada výtvarných umělců se jeho tvorbou inspirovala v té své a totéž teď dělá režisérka Lou Jeunet ve filmu Curiosa.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.12.2019, 07:42

A zrodily se nahotinky

Paříž roku 1895. Pierre (Pierre Louÿs, hraje ho Niels Schneider) je dandy a básník. Spolu s přítelem Henrim (Henri de Rénier, ztvárnil jej Bejnjamin Lavernhe) jsou oba zamilovaní do Marie de Heredia (Noémie Merlant), drzé dcery jejich básnického mentora. Ačkoliv Marie miluje Pierra, z rozumu si vezme movitějšího Henriho, aby splatila otcovy dluhy. Lehce nešťastný Pierre prchá do Alžíru, kde potkává uhrančivou Zohar. Poté se i s ní vrací zpět do Paříže, kde na něj ovšem čeká stále milující Marie. Ti dva okamžitě navážou vášnivý milenecký vztah. Kromě nesmírně fyzické přitažlivosti je pojí i zvědavost a vášeň pro erotickou fotografii, která byla tehdy v plenkách.

Snímek francouzské režisérky Lou Jeunet Curiosa je inspirován životem básníka Pierra Louÿse a jeho milenky Marie de Heredia. Filmařka, která se podílela i na scénáři, měla přístup ke spisovatelovým osobním archivům, v nichž objevila i jejich milostnou korespondenci, která ji uchvátila svou vášní. Když pak našla nahou fotografii Marie, měla prý jasno, že musí vlastně životopisný kus postavit na ní.

Louÿs byl totiž známý pro své precizně popisné a atmosférické erotické povídky, často v nich popisoval lesbické hrátky, ale zároveň to byl ptvní člověk v Paříži, který si koupil fotoaparát od Kodaku umožňující vyvolat si vlastní fotografie. To mu dovolovalo své fantazie zhmotňovat nejen na papíře, ale i obrazovou formou, což se zase líbilo Marii, která, svázaná konvencemi a manželstvím bez lásky, skrze aféru s Pierrem a pózováním před jeho objektivem mohla dát volný průchod své sexualitě.

Jakkoliv lákavě může film znít, první ohlasy zatím nejsou zrovna valné. Navzdory tématu je počin prý poměrně úzkoprsí a tvůrci vůbec nevyužili možnost natočit něco provokativního a svůdného. Na ČSFD má momentálně 67 % a na IMDB 5,4/10. Jestli je to opravdu tak zlé, to můžete v českých kinech zkontrolovat od 12. prosince.

Podobné články

Doporučujeme

Další články