fb pixel Nejvíce volných pracovních pozic v historii ČR: Cena lidské práce u nás se zdražuje, což urychluje robotizaci výroby – G.cz
Vyhledávání

Nejvíce volných pracovních pozic v historii ČR: Cena lidské práce u nás se zdražuje, což urychluje robotizaci výroby

Zdroj: pixabay.com

Počet volných pracovních míst v současnosti stoupl na neuvěřitelných 217 000, což je nejvíce v historii České republiky. Zaměstnat člověka je proto čím dál dražší, což urychluje proces robotizace a automatizace především ve výrobě. Nezahálejte a raději svou kvalifikaci zvyšujte dříve, než bude pozdě.

Martin Miko
Martin Miko 9.1.2018, 15:43

Nejvíce volných pracovních pozic v historii ČR

Dle úřadů práce je v Čechách téměř 217 tisíc volných pozic, což se ještě nikdy v historii ČR nestalo. Oproti loňskému roku tak přibylo více než 100 tisíc nových pracovních příležitostí a během roku ještě dále porostou. Dle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka je extrémní nedostatek zaměstnanců primárně v technických oborech, který se bude muset v budoucnu řešit dovozem kvalifikovaných pracovníků ze sousedních zemí. Možným řešením by byla však i rekvalifikace dlouhodobě nezaměstnaných na pracovní pozice, které v současnosti trh práce nejvíce potřebuje. U mnoha profesí se však jedná o dlouhodobý proces (např. technologové, programátoři apod.), takže se častokrát vyplatí některé zaměstnance přeplatit.

Česká republika je v rámci Evropské unie státem, který má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost ze všech. Oproti tomu například Řecko je na tom nejhůře s neuvěřitelnou nezaměstnaností 20,5 % dle metodiky Eurostatu. Nezaměstnanost Slovenska se pohybuje zhruba okolo 7,5 %.

Nahradí naši drahou práci roboti a automatické linky?

Z důvodu nedostatku zaměstnanců se stále více a více hovoří o nástupu čtvrté průmyslové revoluce, jelikož se cena lidské práce neustále zvyšuje a tím pádem jsou firmy nuceny pořizovat technologicky vyspělejší stroje, které v provozu snižují počty zaměstnanců. Na podzim roku 2017 jsme psali o webové aplikaci willrobotstakemyjobs.com, díky které můžete zjistit, jak pravděpodobné je, že vaši práce v blízké budoucnosti nahradí stroj. Nejohroženější skupinou jsou samozřejmě zaměstnanci výroby a manuální pracovníci.

Naopak nejméně ohroženou skupinou jsou odborně kvalifikovaní lidé, kreativci nebo učitelé, kde se pravděpodobnost, že jejich povolání přestane existovat, pohybuje okolo jednoho až pěti procent. Naopak u zaměstnanců výroby je tato šance na hranici 90 %. Nezapomeňte, že před čtyřmi sty lety pracovalo v zemědělství téměř 95 % všech lidí a nyní zaměstnává pouhá 2 % lidí na světě.

Za deset let budou mezi nejvyhledávanějšími pracovními pozicemi zaměstnání, která dnes ještě ani neexistují. Podobné to bylo totiž i před deseti lety.

A zde je 6 způsobů, jak se zaručeně vyhnout práci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články