fb pixel
Vyhledávání

Největší skandál v moderní historii sportu? Prezident organizace FIFA Sepp Blatter dostal za korupci osmiletý zákaz činnosti a pokutu 50 tisíc švýcarských franků

Zdroj: Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39686746

Psal se 2. červen roku 2015, když ze své pozice předsedy řídícího orgánu mezinárodní fotbalové federace FIFA odstoupil Sepp Blatter, a to jen několik dní poté, co byl znovuzvolen na páté čtyřleté funkční období. Jeho rezignace přišla uprostřed spekulací, že bude brzy vyšetřován Spojenými státy a Švédskem kvůli obvinění z podvodu a korupce. Blatterovo sedmnáctileté funkční období bylo již od samého počátku poznamenáno různými obviněními z nekalých činů.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 2.6.2023, 14:45

Vyšetřování

V době své rezignace nebyl Blatter oficiálně obviněn z žádného trestného činu, ale pro tehdy 79letého Blattera to byla velice pravděpodobně očekávaná budoucnost. Týden předtím oznámila americká generální prokurátorka Loretta Lynchová vyšetřování FIFA, které podle deníku Los Angeles Times „odhalilo desetiletí úplatkářství v celkové výši více než 150 milionů dolarů“.

To, co se odehrálo poté, lze považovat za jeden z největších skandálů v moderní sportovní historii. Celkem bylo z federálního vydírání obviněno 14 osob, z nichž devět bylo současnými nebo bývalými vedoucími pracovníky FIFA. Sedm z nich bylo zatčeno poblíž sídla FIFA ve švýcarském Curychu.

Korupce

Obvinění se týkala rozsáhlé korupce po dobu 24 let, včetně podvodů s elektronickými penězi, vydírání a praní špinavých peněz. Funkcionáři byli rovněž obviněni z přijímání úplatků a podplácení, a dokonce z kupování a prodávání svých hlasů pro to, aby země jako Rusko, Katar a Jihoafrická republika mohly pořádat prestižní mistrovství světa.

V dalším dějovém zvratu Blatter o čtyři dny později oznámil, že ve funkci prezidenta bude skutečně pokračovat, ale pouze do doby, než se v roce 2016 uskuteční nové volby. V průběhu několika následujících týdnů nebylo jasné, zda odhodlaný výkonný ředitel vůbec odstoupí, což vedlo k několika rozpačitým tiskovým prohlášením organizace FIFA, která ujišťovala svět, že Blatter skutečně „složí svůj mandát“ a odstoupí.

Sepp Blatter

Blatterova četná tvrzení o nevině však brzy zaznamenala ještě větší trhlinu. V září téhož roku ho švédská vláda obvinila, že podepsal smlouvu s bývalým šéfem karibského fotbalu Jackem Warnerem. Smlouva se měla točit kolem televizních práv, ovšem zároveň byla „nevýhodná pro organizaci FIFA“, čímž Blatter porušil své fiduciární povinnosti vůči organizaci.

Byl také obviněn z „neloajální platby“ z prostředků FIFA ve výši 2 milionů švýcarských franků Michelu Platinimu, tehdejšímu prezidentovi Evropské fotbalové asociace a Blatterovu nástupci ve FIFA. Ačkoli byl Blatter zproštěn obvinění z korupce, švédské vyšetřování inspirovalo etickou komisi FIFA k provedení vlastního vyšetřování.

V prosinci toho roku byl Blatter za tuto platbu Platinimu na osm let vyloučen z organizace. Jeho odvolání bylo v roce 2016 zamítnuto, trest mu však byl snížen na šestiletý zákaz činnosti. V červnu 2017 FIFA po důkladnějším vyšetřování odhalila, že Blatter a další dva vysoce postavení členové organizace ukradli 80 milionů dolarů v „koordinované snaze obohatit se prostřednictvím každoročního zvyšování platů, bonusů za mistrovství světa a dalších pobídek“ v průběhu pěti let.

V únoru 2016 byl na místo Blattera zvolen prezident FIFA Gianni Infantino, Platiniho pravá ruka v UEFA. S novým vedením přišly reformy, které omezily funkční období prezidenta a nahradily výkonný výbor 36člennou radou.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články