Taj Mahal
Bílý monumentální pomník v Indii, který je zapsán na seznamu UNESCO. V roce 2007 byl také zařazen na seznam Nových sedmi divů světa. Stavba je jednou z nejkrásnějších ukázek mughalské architektury. Najdeme ji ve městě Ágra ve státě Uttarpradéš. Stavbu nechal vystavět Šáhdžahán a jde vlastně o mauzoleum, v němž je pohřbena jeho žena Mumtáz Mahal, která předčasně zesnula. Kromě pomníku, který je nejznámější, v areálu památníku nalezneme 4 minarety a mešitu. Stavba byla postavena v letech 1631–1648. Ročně památník navštíví na 10 milionů návštěvníků.
Andělský hrad
Také známý jako Hadriánovo mauzoleum. Tuto stavbu nalezneme v Římě, má kruhový tvar a působí monumentálním dojmem. Postavena byla mezi lety 135–139 jako hrobka císaře Hadriána a jeho rodiny. Stavba v průběhu dějin několikrát změnila svůj účel. Byla papežskou pevností s tajným tunelem, který ústil ve Vatikánu, osobní rezidencí, ale i vězením. Císař Hadrián je zde stále pohřben a kromě něj zde nalezneme i ostatky jiných císařů – Antonia Pia, Marca Aurelia, Septima Severuse a dalších. Hrobka je vybudována ve tvaru plochého válce (průměr 64 metrů, vysoký 20 metrů), obklopují ji zahrady s cypřišovými stromy. Nyní zde kromě hrobek najdete hlavně muzeum věnující se tematicky této budově a historii Říma.
Šáh-i-Zinda
Nádherná tyrkysově modrá nekropole stojí v jednom z největších uzbeckých měst – Samarkandu. Je zde velké množství hrobů věřících různého postavení a dále je zde soubor mauzoleí stojících blízko sebe. V jednom z nich má být pohřben Muhammadův bratranec Qutham ibn Abbas, také zde najdeme mauzoleum Kazi Zade Rumi tureckého matematika a astronoma. Celý komplex vznikal od 11. do 15. století, přístavby se děly však ještě v 19. století.
Mauzoleum prvního císaře dynastie Čchin
Na první pohled jen travnatý kopec. Mauzoleum je totiž podzemní. Pochází ze 3. století př. n. l. a je také známo jako Terakotová armáda. Mauzoleum naleznete blízko města Si-an v provincii Šen-si. Jedná se o jedno z největších mauzoleí, ne-li největší, rozloha celé hrobky je 56 km². Císař Čchin Š’-chuang-ti zde odpočívá obklopen svou vlastní armádou, tedy terakotovou, která čítá více než 8000 hliněných bojovníků. Nyní jsou bez nátěru, všichni ale byli původně barevní. Krom válečníků zde nalezneme také velké množství koní či čtyřspřeží.
ZDROJE:
wikipedie, touropia.com