fb pixel Největší mafiánský boss všech dob: Al Capone měl pod palcem drogy, alkohol i prostituci, nakonec mu syfilis „sežrala“ mozek – G.cz
Vyhledávání

Největší mafiánský boss všech dob: Al Capone měl pod palcem drogy, alkohol i prostituci, nakonec mu syfilis „sežrala“ mozek

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Životní příběh jednoho z největších gangsterů americké historie, kterým Al Capone bezesporu byl, sahá až na konec 19. století. Na veřejnosti sice tento muž působil jako úspěšný obchodník se starožitným nábytkem, avšak ve skutečnosti ovládal zločinecké organizace v Chicagu. Ačkoliv se proslýchalo, že má na svědomí životy několika desítek lidí, žádná vražda mu nikdy nebyla dokázána.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 24.6.2023, 19:36

Zmlátil učitelku

Al Capone (celým jménem Alphonse Gabriel Capone) se narodil 17. ledna 1899 v newyorském Brooklynu rodině italských imigrantů. Pocházel ze skromných poměrů. Jeho otec byl totiž holič a matka švadlena. Jeho rodina původně pocházela z Neapole a do USA se přestěhovali v roce 1894. Al měl celkem 6 bratrů a dvě sestry. Rodina však s jeho kriminální činností nechtěla mít nic společného, tedy kromě jeho dvou bratrů Ralpha a Franka. Ostatní členové rodiny si raději změnili jméno.

Co se týče mládí Al Caponeho, absolvoval pouze několik tříd základní školy a navíc dvakrát propadl. Ve 14 letech školu opustil a absolvoval ‚školu ulice‘, kde se postupně stal členem pouličných gangů z Brooklynu. Ze školy byl totiž vyhozen, jelikož zbil učitelku, která mu dala několik pohlavků za nevhodné chování. Během života na ulici se naučil krást a válčit s ostatními pouličními gangy ve městě. Jeho vzorem a „zaměstnavatelem“ byl mafiánský bos Johnny Torrio, který se však později odstěhoval do Chicaga, a proto později Al pracoval pro bosse Frankieho Yale. Nejdříve jako barman a vyhazovač, avšak postupně se vypracoval mezi gangstery. Tehdy mu bylo asi 18 let, když přišel k jizvám na své levé tváři, kvůli kterým se mu říkalo scarface neboli zjizvená tvář. Pořezal ho známý gangster Frank Gallucio, jelikož měl Capone nemístné poznámky vůči jeho sestře. Jeho sestře se musel omluvit. Gallucio ho za zranění vyplatil odškodným.

Na vrchol díky prohibici

Když mu bylo 20 let, přestěhoval se do Chicaga, kde byl jeho tehdejší šéf Torrio. Byl totiž zapleten do války gangů, a proto bylo moudré se na čas vyklidit z města. Tehdy měl za sebou Al Capone už dvě vraždy.

Chicago bylo ve 20. a 30. letech 20. století mafií doslova propletené, za což z velké části mohl i Alův šéf Torrio, který spolu s jeho strýcem Jimem Colosimem vedl téměř osmisetčlenný gang. Poté, co 16. ledna 1920 začala prohibice, která trvala celých 13 let, s cílem potlačit alkoholismus ve Spojených státech a zvýšit tak produktivitu, se paradoxně alkohol užíval mnohem více. Do výroby a nezákonné distribuce vstoupil organizovaný zločin, jenž z prohibice profitoval nejvíce.

Po zabití Jima Colosima v květnu 1920 se vedení mafie v Chicagu ujal Toriio. Al Capone se tak stal jeho pravou rukou a v roce 1922 dostal na starost řízení prostituce a distribuci alkoholu v Chicagu a okolí. V březnu 1925 byl Torrio postřelen a vzhledem ke svému vysokému věku se rozhodl odejít do penze. Jeho nástupcem se tak stal Al Capone, ze kterého se postupem času stal chladnokrevný a brutální gangster se skvělými střeleckými schopnostmi. Zároveň se však vyznal v boji s nožem a nebál se ani pěstních soubojů. Na veřejnosti však vystupoval jako bohatý obchodník se starožitnostmi, jenž se věnoval charitě. Za dveřmi se však jednalo o člověka, který ovládal hazard, sázky a obchod s drogami.

Do vězení za daňové podvody

Problémy pro Caponeho začaly v roce 1927, kdy byl schválen a zaveden zákon, který nařizoval danit i nelegální příjmy. Tento zákon byl pro Ala osudný, jelikož za těžké zločiny a mafiánskou činnost byl takřka nedostižitelný a nic se mu bohužel nedalo prokázat. V roce 1930 se dokonce dostal na seznam veřejných nepřátel Chicaga, kde byl mezi 28 jmény na prvním místě.

Poprvé se ho však podařilo dostat do vězení už rok předtím, kde strávil necelý rok za nelegální držení zbraně. Byl však ve speciálním vězení, kde mohl dále řídit obchody a být v kontaktu s lidmi.

Za pomoci tajného agenta se postupně podařilo získat informace o tom, že Al Capone porušuje zákon o daních, za což byl Al Capone zavřen do vězení. 17. října byl uznán vinným a o týden později už bylo soudem rozhodnuto, že bude odsouzen k 11 letům vězení. Navíc musel zaplatit pokutu 50 tisíc dolarů, 8 tisíc dolarů za soudní náklady a dlužnou částku ve výši 215 tisíc plus úroky z prodlení. Člověk, který ho uvědčil, byl Edward Joseph O`Hare. Byl po propuštění Al Caponeho zastřelen.

Mafiánský boss strávil několik let v Alcatrazu pod vězeňským číslem AZ-85 a izolován od světa. V roce 1939 byl za dobré chování propuštěn, už nepředstavoval hrozbu pro společnost. Naplno se u něj totiž rozjely následky syfilidy, kterou se nakazil už v mládí, Al Capone postupně zdementněl. 21. ledna 1947 ho zasáhla mrtvice, za tři dny dostal těžký zápal plic a 25. ledna zemřel.

Al Capone se z pohledu historie 20. století stal symbolem mafie, avšak nepatřil mezi nejvlivnější muže podsvětí. Na rozdíl od svých kolegů se však nebál médií a neměl problémy dělat rozhovory s novináři. Mezi prostými lidmi byl poměrně oblíbený, jelikož se věnoval charitativní činnosti a finančně podporoval převážně italské Američany, kteří se nově přestěhovali z Evropy.

A zde vás zaujme životní příběh gangstera Franka Lucase, který dokázal vydělávat i milion dolarů denně.

Podobné články

Doporučujeme

Další články