fb pixel Kultovní Fender Stratocaster: 5 slavných kytaristů, kteří jsou s tímto božím nástrojem neodmyslitelně spjati – G.cz
Vyhledávání

Kultovní Fender Stratocaster: 5 slavných kytaristů, kteří jsou s tímto božím nástrojem neodmyslitelně spjati

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Leo Fender byl výrobce kytar, které jsou pro svět rocku dodnes zcela zásadní. Narodil se před 109 lety a jeho kultovní nástroje jsou neodmyslitelně spjaty s nejednou hudební legendou. Jedním z nejznámějších typů Fender kytar je Stratocaster a my vybrali 5 našich oblíbených muzikantů, kteří tomuto dokonalému vynálezu zaprodali duši.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.8.2018, 10:36

1. Eric Clapton

Nebyla to láska na první pohled. Když Eric Clapton začínal, hrál na všechno možné kromě Stratocasteru. Na konci 60. let si ho ale vyzkoušel a naprosto mu propadl. Pak si nakoupil hromadu různých Stratocasterů, rozebral je, vybral z nich to nejlepší a složil jednu dokonalou kytaru, kterou pojmenoval Blackie a ta se mu na další roky stala další končetinou.

2. Jimi Hendrix

Hendrix a Stratocaster si spolu užili mnohé. Legendární kytarista nástroje mučil nejrůznějšími způsoby; zapaloval je, odhazoval, hrál na ně za zády... Jako levák Jimi používal kytaru otočenou vzhůru nohama. Jeho nejznámější kytarou je bílá stratocasterka, na kterou hrál během festivalu ve Woodstocku.

3. Ritchie Blackmore

Ať už si to uvědomuje nebo ne, každý metalový kytarista, který s psoeldních 30 letech sáhl na nástroj, je ovlivněný Ritchiem Blackmorem, dříve členem Deep Purple a inovativním hudebníkem, který zkoumal, jak moc jde propojit metal a klasickou hudbu. Bez jeho experimentů by moderní metal nebyl, a všechny je pochopitelně páchal právě na Stratocasteru.

4. Eddie Van Halen

Eddie Van Halen patří k nejdůležitějším kytaristům rockové historie. Hrál na Stratocaster? No, tak na půl. Představoval si ještě trochu jiný zvuk, než kytara nabízela, a tak postavil vlastního Frankenstein Strata, nástroj, který v sobě měl díly ze Stratocasteru, Gibsonu a hardware od Fenderu. Pozdeji se rozhodl věnovat se tomu víc a začal montovat kytary pod vlastní značkou, ale mnohé z jeho výrobků v sobě mají kousky ze stratocasterek.

5. David Gilmour

Pink Floydi patří k nejpsychedeličtějším kapelám, jaké kdy obohatily svět hudby, za specifickým zvukem ale stojí precizní um kytaristy Davida Gilmoura. Tomu rukama prošla řada upravených startocasterek, jeho nejznámější kytarou je ovšem tzv. The Black Strat, kterou do svého arsenálu zařadil v roce 1969 a Gilmourův technik Phil Taylor o ní napsal celou knihu.

A tady 5 netradičních hudebních nástrojů, které se jen tak nevidí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články