Největší český teleskop slouží k pozorování vesmírných dálav už 51 let

Obrázek uživatele vaclav.roman
24.08.2018, 10:04

Dnes si připomínáme 51. výročí od zahájení provozu našeho největšího dalekohledu, který se nachází v Ondřejově. Perkův dvoumetrový dalekohled sem láká davy zájemců. Jeho prostřednictvím je možné pozorovat mnoho vzdálených jevů, například výbuchy nov. Přístroj má velký věděcký význam a můžeme jej považovat za národní poklad.

Perkův dalekohled

Hlavní zrcadlo dalekohledu má v průměru dva metry a celé zařízení má hmotnost téměř 200 tun. Ondřejovská hvězdárna, v níž je toto sofistikované zařízení umístěné, slouží k pozorování vesmírných těles a jevů už 112 let.

Zprvu se jednalo o soukromou observatoř, kterou nechal vybudovat amatérský astronom Josef Jan Frič. Observatoř stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov, patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím svého druhu nejenom u nás, ale i v Evropě.

Perkův dalekohled prochází modernizací, během níž má být vybaven novou technologií přenosu světla do měřících přístrojů. Světlo by mělo být přenášeno pomocí optických vláken, čímž by se zvýšila efektivita přenosu světla na dvojnásobek.

Prohlédněte si následující galerii a všimněte si, že tubus dalekohledu do jisté míry podobný Hubbleovu kosmickému teleskopu:

A zde si přečtěte o tom, jak se před 48 lety člověk jal dobýt Venuši: 8 málo známých zajímavostí o cestách na něžnou planetu.


Komentáře

Doporučeno pro vás