fb pixel Nejsilnější zbraně v dějinách lidstva: „Fat Man“ z Nagasaki nebyl ani zdaleka tou největší atomovou pumou – G.cz
Vyhledávání

Nejsilnější zbraně v dějinách lidstva: „Fat Man“ z Nagasaki nebyl ani zdaleka tou největší atomovou pumou

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před 76 lety shodily Spojené státy americké na Japonské císařství v pořadí již druhou atomovou bombu. Po Hirošimě, která byla prvním cílem, následovalo město Nagasaki. Ačkoli se jednalo o nepředstavitelně obrovskou explozi, jež do té doby neměla obdoby, ani zdaleka se nejednalo o nejničivější zbraň, která kdy byla použita. Žebříčku nejsilnějších zbraní vládnou Sověti se svou Car-bombou.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 9.8.2021, 08:52

Nagasaki

Město Nagasaki bylo jedním z největších mořských přístavů na území jižního Japonska. Během druhé světové války mělo velký strategický význam, zejména díky intenzivní průmyslové činnosti. Ve městě se vyráběla válečná výzbroj, armádní vybavení a další potřebné zboží ve válkou zmítaném světě.

Infrastruktura města navíc byla v žalostném stavu, navíc velmi náchylná vůči požárům. Téměř všechny budovy byly totiž postaveny v tradičním japonském stylu, ze dřeva, dřevěných trámů a většinou také s dřevěnými zdmi (ať už s omítkou či bez ní). Problémy městu tedy mohl způsobit jakýkoli větší požár, natož pak masivní exploze – na takovou situaci město nebylo absolutně přizpůsobeno.

„Fat Man“

1. srpna roku 1945 na město spadlo několik málo amerických konvenčních bomb, které zasáhly loděnice, doky, nemocnice a také továrny vyrábějící munici. Místní obyvatele tato situace, se kterou se do té doby nikdy nesetkali, velmi znepokojila a donutila aspoň část z nich k evakuaci. Vzhledem k této skutečnosti bylo během výbuchu ve městě méně civilistů.

Ráno 9. srpna roku 1945 vzlétl americký Boeing B-29 Superfortress Bockscar, nesoucí nukleární bombu s názvem „Fat Man“. Primárním cílem bylo město Kokura, Nagasaki bylo až druhým a náhradním cílem. Kokura byla ovšem během operace ze 70 % zakryta mrakem, proto došlo k odvolání útoku a přistoupení k útoku na náhradní cíl – Nagasaki. Podobně jako v Hirošimě, i v Nagasaki považovali Japonci dva letící americké letouny za pouhý průzkum. Bomba byla shozena v čase 11:01 a dopadla o tři kilometry dál, než bylo očekáváno. Exploze vyvolala teplotu okolo 3900 °C a tlakovou vlnu o rychlosti 1005 km/h.

Děsivá síla lidského zbrojení

Během okamžiku zemřelo okolo čtyřiceti tisíc osob, přičemž do konce roku 1945 se počet obětí odhaduje na 80 tisíc. Akční rádius celkového zničení byl přibližně jeden až dva kilometry, ohnivá vlna se ovšem dostala až tři kilometry od místa výbuchu. Přestože se jedná o děsivá čísla, ani zdaleka se nejedná o nejničivější zbraň, která kdy byla použita. Ještě děsivější je skutečnost, jak nepředstavitelně obrovské a smrtící zbraně dokáže člověk vyrobit. Ty nejničivější a nejslavnější zbraně, které kdy byly použity, naleznete v galerii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články