fb pixel Nejpřekládanějším knihám světa velí Malý princ i Pinocchio: Tipnete si, které dílo drží prvenství? – G.cz
Vyhledávání

Nejpřekládanějším knihám světa velí Malý princ i Pinocchio: Tipnete si, které dílo drží prvenství?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Jak je dobře známo, knihy jsou studnicí moudrosti. Lidé zapisují své poznatky či výplody fantazie od pradávna, ať už za pomoci vyrytých znaků a kamenných desek nebo modernějšího písma a knih. Ať už jste sečtělým filozofem, nebo člověkem, co chová ke knihám odpor, žebříček nejpřekládanějších knih světa vás nepochybně překvapí.

Jan Fiedler
Jan Fiedler Aktualizováno 6.4.2023, 00:58

Ve stínu Knihy knih

Pokud na předních příčkách čekáte Hemingwayovy romány, Shakespeara nebo Tolkienova Pána prstenů, jste úplně vedle. Veškerá beletrie je totiž zastíněna vírou. Na první příčce žebříčku se nachází Bible, která již byla přeložena do 3312 jazyků, což je polovina všech existujících jazyků na naší planetě. Nejedná se o její jediné prvenství, je současně také nejprodávanější knihou světa – Svatého písma se po celém světě prodalo přibližně 4 miliardy kopií. Bible ale není jediným náboženským textem v žebříčku, na sedmém místě se umístil Korán, což jistě nepotěší žádného odpůrce islámu.

Po rozsáhém a složitém díle plném příběhů a záhad, které položilo základy největšímu náboženství na světě s více než dvěma miliardami věřících, následuje jednoduchý příběh o dřevěném panáčkovi Pinocchiovi. Dětská knížka od italského spisovatele Carla Collodiho byla přeložena do více než 300 světových jazyků, což je sice v porovnání s Biblí jen zlomek, ovšem na druhé místo to stačilo.

Na třetím místě se umístilo před 80 lety, tedy 6. dubna 1943, vydané dílo Francouze Antoine de Saint Exupéryho, Malý princ. Kniha je někým považována za geniální dílo kombinující dětskou jednoduchost a dospělou moudrost. Jinými je zas označována za obrovskou snůšku kýčovitých rádoby filozofických výroků. Důkazem její výjimečnosti, ať už v pozitivním či negativním slova smyslu, je její popularita. Kniha byla přeložena do přibližně 300 světových jazyků a zajistila si tím bronzovou příčku.

Top desítce očividně vévodí hlavně knihy pro děti. V nejpřekládanějších deseti knihách světa je totiž hned 7 knih určených dětem. Jaké knihy následují zmíněnou TOP trojici knih, se dozvíte v galerii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články