fb pixel 12 nejkrásnějších citátů z Malého prince, které jsme pochopili až v dospělosti – G.cz
Vyhledávání

12 nejkrásnějších citátů z Malého prince, které jsme pochopili až v dospělosti

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Když jsme Malého prince, nádherný příběh přátelství havarovaného pilota v poušti a chlapce, který spadl z nebe, od francouzského spisovatele a pilota Antoine De Saint-Exupéryho četli jako malé děti, naše naivní mysl nebyla schopná rozklíčovat všechny skryté metafory, které se v ní ukrývají. Je tedy nejvyšší čas si je připomenout v dospělosti.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová Aktualizováno 20.6.2019, 14:07

Kniha nejen pro děti

Aristokrat, spisovatel a záložní pilot Saint-Exupéry napsal knihu poté, co jako řada francouzských intelektuálů odešel v roce 1940 po kapitulaci Francie do Spojených států, kde se snažil americkou vládu přesvědčit k zapojení do druhé světové války. Podnět ke zrození postavy Malého prince je však opředen řadou domněnek.

Inspiraci k sepsání příběhu spisovatel pravděpodobně našel, když se s letounem zřítil uprostřed Sahary v roce 1935. Tehdy se snažil co nejrychleji překonat vzdálenost mezi Saigonem a Paříží. Po uvěznení mezi zlatavými dunami se Saint-Exupéry s druhým pilotem pokoušeli stroj opravit. V mezičase francouzský intelektuál kreslil a bloudil pouští bez vody, dokud je nenašla kolemjdoucí karavana.

Postavičku blonďatého kluka z planetky B-612 naskicoval mezi neúspěšnými pokusy letadlo opravit. Samotný příběh pak autor věnoval příteli Leonu Werthovi, kterému v květnu 1940 poslal dopis s obrázkem planetky s baobaby, rohatým beranem a růží.

Na pultech knihkupectví se Malý princ objevil 6. dubna 1943. Nakladatelství Reynal & Hitchcock dílo souběžně vydalo v originále i v anglickém jazyce. Slávy Malého prince si Antoine de Saint-Exupéry moc neužil, zemřel pouhý rok po vydání dnes jedné z nejprodávanějších knih světa. Například v anketě francouzkého deníku Le Monde 100 nejdůležitějších knih světa zaujímá Malý princ čtvrté místo hned za Kafkovým Procesem.

Pamatujete si ještě na doby, kdy jste Malého prince četli v dětství? Málokdo z nás v té době pochopil podstatu knihy a tajemství života, které nabízí. Pojďte se na chvíli zastavit a přečíst si následující citace, jež už nyní jistě pochopíte. Budete koukat, kolik mouder v sobě tento magický příběh má.

A tady čtěte, jak rozhodně nebalit holky. Verše básníka Štěpánka totiž už nefrčí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články