fb pixel Nejlepší seriál současnosti Černobyl není dokumentem: 5 věcí, které si tvůrci přibarvili – G.cz
Vyhledávání

Nejlepší seriál současnosti Černobyl není dokumentem: 5 věcí, které si tvůrci přibarvili

+ DALŠÍCH 15 FOTEK + DALŠÍCH 16 FOTEK

Nová pětidílná série z produkce HBO Černobyl je zcela po právu označován za možná nejlepší seriálový počin roku 2019. Depresivní historická podívaná zatím dalece přesahuje cokoliv, co jsme letos na televizních obrazovkách viděli a svou zásluhu na tom má i věrné vylíčení tehdejších událostí. Nicméně, seriál není dokumentem, a tak si tvůrci některé skutečnosti mírně přibarvili. Upozorňujeme všechny, kdo seriál zatím neviděli, že článek obsahuje spoilery.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 20.5.2019, 12:34

1. Fiktivní fyzička

Postava běloruské vědkyně Uljany Khomjukové, která v polovině druhého dílu přijede do Černobylu, aby upozornila na skryté nebezpečí ve formě plných vodních nádrží pod reaktorem, je zcela vymyšlená, byť založená na skutečných osobách, které pomáhaly během katastrofy. Tvůrci ji do seriálu přidali pro zvýšení dramatičnosti, a také aby narušili jinak čistě mužskou skupinu hlavních hrdinů – její postava má tak reprezentovat všechny bezejmenné ženy, ale i muže, kteří se na řešení následků havárie podíleli.

2. Popálené ruce hasičů

Na začátku prvního dílu vidíme popálenou krvácející ruku jednoho ze zasahujících hasičů, který se několik málo minut před tím dotkl kusu radioaktivního grafitu z reaktoru. Podle Dany Drábové, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, to ale není úplně přesné. Grafit skutečně způsoboval popáleniny z radiace, ty se ale projevovaly nejdříve za několik desítek hodin.

3. Pád vrtulníku

Je pravda, že se jeden z vrtulníků sovětského letectva nad Černobylem skutečně zřítil, ale tvůrci se tuto nehodu rozhodli přesunout o téměř půl roku v čase. V seriálu došlo k pádu letounu poté, co pilot se strojem vletí přímo nad hořící reaktor pouhé dva dny po osudové explozi. K havárii helikoptéry Mi-8 ale došlo až 2. října 1986 během pokračujících odklízecích prací, kdy vrtule nešťastnou náhodou zasáhla ocelové lano jeřábu, který se nacházel poblíž čtvrtého reaktoru. Dokonce se dochoval i dobový záznam celé události.

4. Tři pracovníci pod vodou

Finále druhého dílu nám ukazuje tři statečné muže, kteří se vydali přímo pod reaktor vypustit plné vodní nádrže, u nichž existovalo reálné riziko mohutné exploze. Z dostupných informací vyplývá, že trojici hrdinů čeká v dalších dílech trýznivá smrt. To se skutečně dlouhou dobu tvrdilo, nicméně podle knihy Chernobyl 01:23:40 od Andrewa Leatherbarrowa se všem třem podařilo nebezpečnou záchranou misi přežít. Autorovi knihy se dokonce podařilo kontaktovat dva z těchto tří techniků, jmenovitě Alexeje Ananenka i Valerije Bezpalova, z nichž první zmíněný dodnes pracuje v jaderném průmyslu. Poslední z nich, Boris Baranov, sice zemřel, ale až téměř 20 let po samotné události na následky srdečního selhání.

5. Neobyvatelná Evropa

Podle Dany Drábové je seriálové tvrzení o neobyvatelnosti téměř celé Východní Evropy v důsledku exploze reaktoru, které se snažili zabránit výše zmínění technici, silně nadnesené. Zcela určitě by došlo k obrovské katastrofě, která by způsobila smrtelné zamoření v okruhu 30 kilometrů od elektrárny včetně velkého nárůstu onkologických onemocnění v zasažených oblastech. Nicméně k neobyvatelnosti by měla Evropa skutečně daleko.

Krom těchto nesrovnalostí je ale seriál Černobyl jedním z nejrealističtějších a nejpřesnějších filmových popisů nevýslovné tragédie, té vůbec největší svého druhu v dosavadních dějinách. Pokud si i další díly udrží nastavenou laťku kvality, máme se ještě na co těšit. Nové epizody HBO v Česku uvádí vždy v úterý ve 21 hodin.

A tady se podívejte, na co dalšího se budeme dívat, až Hra o trůny definitivně skončí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články