fb pixel
Vyhledávání

Nejhorší vrah Austrálie: Paul Steven Haigh se nebál zabíjet ani za mřížemi

Zdroj: Profimedia

Paul Steven Haigh působil na své okolí jako milý a sympatický mladík. Ve skutečnosti toužil po jediném, a to stát se nejznámějším sériovým vrahem Austrálie. Nakonec jeho řádění skončilo sedmi oběťmi. Jaký měl on sám pohled na tyto hrůzné činy?

Martin Miko
Martin Miko 29.10.2024, 15:45

Nejšílenější vrah Austrálie

Paul Steven Haigh, narozený 5. září 1957 v Austrálii, je sedminásobným vrahem, který si v současné době odpykává šest doživotních trestů bez možnosti podmínečného propuštění. V roce 2017 se s ním ve věznici Pentridge v Melbourne setkal novinář John Silvester z portálu Stuff.co.nz. Rozhovor trval 90 minut a proběhl na vězeňském dvoře bez přítomnosti strážných či pout. Haigh si na začátku vyžádal honorář ve výši dvacet tisíc dolarů, ale když mu nebyly přislíbeny, spokojil se s krabičkou cigaret a šálkem horkého čaje.

O vraždách, které vykonal, mluvil celou dobu naprosto bez emocí. Na otázku, proč se stal sériovým vrahem, odpověděl: „Byl jsem neurotický mladík pod vlivem přísných a nábožensky založených pěstounů. Nedokážu přesně říct, co mě přivedlo k zabíjení lidí. Možná to byla právě jejich tvrdá výchova, kvůli které jsem získal velmi pokřivený pohled na život. Jsem ale pořád zbabělec. Spoušť totiž dokáže zmáčknout kdokoli. Skutečná překážka se totiž nachází v hlavě.”

Haigh začal vraždit v roce 1978 hned po propuštění z vězení, kde si odpykával trest za sérii loupežných přepadení. Jeho první obětí se stala osmapadesátiletá Evelyn Adams. O pár dní později zavraždil Bruna Cingolaniho, který vlastnil pizzerii.

Rok poté začal trpět paranoidními představami, že ho jeho známí chtějí udat na policii. Proto se raději zbavil svého komplice Waynea Smithe a následně i bývalé partnerky Sheryl, kterou zastřelil přímo před jejím desetiletým synem. Ani ten nepřežil, protože Haigh nechtěl ponechat žádné svědky jeho odporných činů. Sérii brutálních vražd zakončil tím, že znásilnil a ubodal svoji devatenáctiletou přítelkyni Lisu Brearley. Zasadil jí celkem neuvěřitelných 157 bodných ran.

„Dopustil jsem se velmi krutých zločinů, ale čas vrátit nemohu. Co se stalo, stalo se,” řekl novinářovi Haigh při reflexi svého vražedného řádění. Dopaden byl po vraždě své bývalé partnerky Sheryl, což následně vedlo k jeho odsouzení k šesti doživotním trestům bez možnosti podmínečného propuštění. Přesto mu je připisováno sedm obětí. Sedmou vraždu totiž spáchal za mřížemi, kde v roce 1991 zabil svého spoluvězně Donalda Hatherleyeho. Haigh tvrdil, že šlo o asistovanou sebevraždu, a popsal, jak podkopl stoličku, na níž Hatherley stál, a zavěsil se na něj celou svou vahou, aby urychlil jeho udušení. Vina mu však byla přičtena jako další vražda.

Haigh se v roce 2011 rozhodl požádat soud o přezkoumání svého případu, v naději na možnost podmínečného propuštění. Jeho žádost však byla soudcem zamítnuta. Dle závěrů soudu bylo zřejmé, že u něj nedošlo k žádné skutečné nápravě. Haigh nadále projevoval nulovou lítost nad svými činy a zůstával pevně přesvědčený, že se za své činy nemá zodpovídat. Byl totiž předvědčený o tom, že minulost se nedá změnit.

Zdroje informací:

https://www.encyklopedievrahu.cz/clanky/paul-steven-haigh.html

https://murderpedia.org/male.H/h/haigh-paul-steven.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Steven_Haigh

Podobné články

Doporučujeme

Další články