fb pixel
Vyhledávání

Nejen pro seniory: Rady a tipy jak být na internetu v bezpečí

Zdroj: pixabay.com

Ve spolupráci s Huawei vám přinášíme několik zásad, které byste měli dodržovat, pokud chcete sebe, prarodiče nebo své děti ušetřit před nástrahami internetu. Jsou tím nejsnazším cílem, proto dbejte na to, aby byli i ve virtuálním světě #vbezpeci.

Speciální projekt 3.2.2020, 09:39

Děti i senioři mají mnoho společného, jednou z věcí je, že patří mezi nejohroženější skupiny a nejsnadnější cíle v internetovém prostředí. Pojďme se tedy společně s Huawei podívat na to, jak je co nejlépe ochránit.

I když internet představuje obrovské množství zábavy a informací, může být i pěkně nebezpečným místem. Není divu, že jak děti, tak senioři moderní technologie používají čím dál tím častěji. Je sice skvělé, že se i v době, kdy musíme být především doma a možnosti zábavy jsou značně omezené, zabaví a něco nového dozví, ale stanou se také snadnou návnadou pro predátory.

Co nejvíce ohrožuje nejen seniory na internetu?

1. Podvodné e-maily

E-mail využívá 97 % občanů České republiky, kterým je více než 18 let. Senioři se však velice snadno nechají napálit a podlehnou pochybným nabídkám, které se k nim dostávají právě skrze e-maily. Kvůli věrohodnosti zprávy pak posílají své životní úspory na účty podvodníků, kupují drahé zboží, které nepotřebují a navíc jim nikdy nepřijde.

2. Krádeže osobních údajů

Lidé, především pak senioři, často reagují na e-maily, které vypadají věrohodně, například jako z banky a na žádost pisatele poskytují osobní údaje, mění hesla, čímž se do jejich účtu může snadno někdo dostat a jejich údaje zneužít.

3. Slabé heslo

Většina z nás síle hesla nevěnuje příliš pozornosti. Na všechno máme heslo stejné a co možná nejsnazší, abychom si ho pamatovali. To samé PIN kód. Snažte si heslo vytvořit těžší a pořád si ho opakujte, abyste si ho pamatovali. Rozhodně zapomeňte na to, že byste si PIN nebo hesla psali na papírek, to je ta největší chyba, kterou dělá spousta z nás.

4. Fake news

Senioři jsou velmi důvěřivou skupinou, neověřují si informace, proto jsou snadným terčem pro všechny, kdo vysílají do světa fake news nebo hoaxy. V dobré víře je totiž šíří dál, což jejich tvůrci samozřejmě chtějí.

5. Kyberšikana

Jak děti, tak senioři se mohou kvůli kyberšikaně ocitnout na dně. Ať už se jedná o posměšné komentáře, vydírání nebo třeba vyhrožování. V dnešní digitální době se nejedná o nic neobvyklého.

6. Platba kartou

Nikdy si do prohlížeče neukládejte údaje z karty, toto placení na internetu by mělo mít své bezpečnostní zásady. Nakupujte jen z ověřených a certifikovaných eshopů, které používají dvojí ověření při placení.

7. Digitání stopa

Měli byste mít na paměti, že cokoliv, co na internetu děláte, na něm zůstane a někdo se může kdykoliv podívat a zneužít toho.

Jak zůstat #vbezpeci před nástrahami internetu vám poradí ředitel korporátní komunikace Pavel Košek z firmy Huawei

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články