Nejdéle vycházející český komiks má 50: Čtyřlístek se k jubileu dočkal nového filmu

Obrázek uživatele vaclav.roman
Aktualizováno: 04.04.2019, 16:04

Čtyřlístek letos oslaví padesátku a my se můžeme těšit na řadu akcí. Od tematických výstav, přes encyklopedii, až po nový celovečerní film, který má premiéru ve čtvrtek 4. dubna. K významnému jubileu přejeme legendární čtveřici z fiktivní obce Třeskoprsky zdařilejší filmové zpracování, než byl Čtyřlístek ve službách krále.

Čtyřlístek slaví

První filmový Čtyřlístek, který se nejen kvůli vysokému zastoupení podprahové reklamy tvůrcům zrovna nepovedl, ponechme raději minulostí. Už 4. dubna se na filmovém plátně objeví Velké dobrodružství Čtyřlístku - pokus o reparát režiséra Michala Žabky. Tentokrát nebyly naštěstí využity 3D technologie. Hlavní hrdinové ožijí díky tradiční ruční kresbě, což příznivci klasického komiksu budou jistě kvitovat.

Aby významných výročí ve spojení s tímto populárním komiksem nebylo letos málo, přidáme ještě jedno. První autor a ilustrátor Čtyřlístku Jaroslav Němeček oslavil 20. února 2019 své 75. narozeniny.

A jak to všechno začalo? První číslo Čtyřlístku, ve kterém jsou představeny postavičky kocoura Myšpulína, prasátka Bobíka, zajíčka Pinďy a psí slečny Fifinky vytvořil Němeček společně se svou manželkou Lucií na jejich chalupě v Doksech na Českolipsku. A Čtyřlístek byl od začátku velký zájem. Náklad, který činil 30 tisíc výtisků, šel rychle na dračku, což byl pro tvůrce pádný důvod, udělat pokračovaní.

Od sedmého dílu začala příběhy psát Ljuba Štíplová a od roku 1990 se zapojili i další autoři. Aktuálně vychází Čtyřlístek dvacetkrát za rok a souborná díla se řadí mezi bestsellery. Komiks oslovuje jak generaci dnešních rodičů, kteří si dílo pamatují ze svého dětství, tak našel oblibu i u dětí samotných. Aktuálně se náklad pohybuje kolem 50 tisíc výtisků. V dobách největší slávy dosáhl až 220 tisíc kusů. V dnešní době, kdy je konkurence hodně veliká, je to krásný výsledek. Čtyřlístek se může pochlubit i jedním rekordem, je to nejdéle vycházející český komiks vůbec. Příběhy jdou však s dobou, kreslené postavičky v novějších příbězích používají i technologické vymoženosti současnosti.

A zde se můžete v klidu zamyslet nad tím, zda je v pořádku házet dítěti sýr do obličeje.


Komentáře

Doporučeno pro vás