fb pixel
Vyhledávání

Chybělo málo a Beatles se rozpadli o dva roky dříve: Ringo Starr kapelu na dva týdny opustil poté, co mu Paul McCartney zkritizoval hraní

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Ringo Starr vždy platil za toho čtvrtého vzadu, ale praví fanoušci The Beatles vědí, že bez jeho typického bubnování by se kapela neobešla. Pravděpodobně nejslavnější bubeník na světě 7. července slaví 83. narozeniny. Věděli jste, že chybělo málo a The Beatles se kvůli němu mohli rozpadnout už o dva roky dříve?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 28.6.2023, 16:36

Na bicí hrál od dětství

Ringo Starr, občanským jménem Richard Starkey, se narodil v roce 1940 v Liverpoolu a jako malý velice často stonal. Aby se nemocný nenudil, dávali mu příbuzní různé hudební nástroje včetně kytary či banja, ale malého Ringa zajímalo jediné – bicí. Jelikož byl nadaný bubeník, vystřídal v průběhu 50. let Ringo několik kapel, z nichž ta poslední, The Hurricanes, patřila k nejpopulárnějším kapelám v okolí. Jak bylo tehdy zvykem, i The Hurricanes se vydali za štěstím do Hamburku, kde hráli pro pobavení místních obyvatel – v té době se Ringo několikrát setkal s tehdy začínajícími Beatles a dokonce si i odehrál několik koncertů s nimi. Když potom měli Beatles nahrát své první album, rozhodl se jejich manažer vyhodit původního nevýrazného bubeníka kapely Petea Besta a na jeho místo přišel Ringo Starr, který do skupiny perfektně zapadnul.

Po úspěchu prvních dvou alb v Británii a později i v Americe nadobro propukla Beatlemania a z dříve neznámého bubeníka se stal jeden z nejslavnějších muzikantů na celém světě. Kapela dodržovala pravidlo, že minimálně jednu píseň na albu zpíval Ringo, který dokonce v roce 1968 napsal svou úplně první autorskou skladbu Don’t Pass Me By pro legendární Bílé album. A právě tehdy se ale málem celá kapela rozpadla.

Otrávený George, vzteklý John a panovačný Paul

Roky 1967 a 1968 byly pro Beatles kritické – na jedné straně kapela nahrála své nejlepší a nejrevolučnější desky, ale uvnitř ji sužovaly těžké osobní problémy. Smrt manažera, ponorková nemoc, neustálé rivalství Johna Lennona a Paula McCartneyho, a především přítomnost Lennonovy nové přítelkyně Yoko Ono, způsobovaly, že se všichni čtyři Brouci začínali ve skupině cítit nepříjemně. V srpnu 1968, zrovna uprostřed nahrávání Bílého alba, se situace vyostřila jako nikdy předtím.

Starrovi kromě všech uvedených problémů vadilo, jak s ním jeho kolegové zacházejí – zatímco George Harrison byl pouze otrávený, chování Johna Lennona by se dalo popsat jako extrémní forma pasivní agrese. Paul McCartney se mezitím snažil vést skupinu svým hudebním směrem, což naráželo na neustálý odpor ostatních muzikantů, a to až do té míry, že začal ostatním rozkazovat, jak mají hrát, což do té doby bylo naprosto nemyslitelné. Když pak během nahrávání jedné písně začal McCartney Starrovi ostře kritizovat styl hraní, sbalil si Ringo věci a oznámil zbylým členům Beatles, že končí.

Ringo poté odjel na Sardinii, kde trávil dovolenou spolu s hercem Peterem Sellersem – mimochodem, během této plavby složil svůj budoucí hit Octopus’s Garden. Zatímco si Ringo užíval u moře, snažili se zbylí tři členové kapely nahrát bicí pro píseň Back In The USSR. Když se jim to ani po dvoutýdenním snažení nedařilo, uvědomili si, že bez Ringa to prostě nejde a napsali mu upřímný telegram, ve kterém ho prosili, aby změnil názor a vrátil se. Ringo Starr se rozhodl svým kolegům odpustit a když se po několika dnech vrátil zpátky do studia, čekalo tam na něj milé překvapení – aby se mu jeho spoluhráči omluvili, zasypal mu George Harrison bicí soupravu květinami a z těch zbylých naaranžoval nápis „Vítej zpátky, Ringo“. A tak se rozpad nejslavnější kapely v dějinách podařilo ještě na dva roky odvrátit.


A tady si přečtěte 10 zajímavostí o smrti Johna Lennona.

Podobné články

Doporučujeme

Další články