fb pixel
Vyhledávání

Nebezpečné kauzy, výhrůžky, pak smrt: 6 věcí, co víme o vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka

+ DALŠÍ 1 FOTKA

V pondělí se objevila zpráva o vraždě slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka, kterého i s partnerkou zastřelili v obci Velká Mača. Případ intenzivně řeší policie a silně rezonuje i u nás, neboť i my máme s vraždami nepohodlných novinářů, i když nedotaženými, své zkušenosti. Kuciakovi bylo teprve 27 let a byla to zřejmě jeho práce, která ho k předčasnému skonu dovedla. Co všechno o vraždě víme?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 26.2.2018, 13:55

1. Zavraždili je doma

Jána Kuciaka (27) s přítelkyní Martinou K., se kterou byli dle informací slovenských médií zasnoubení, našla policie v neděli v Kuciakově domě v obci Velká Mača. Přesný čas úmrtí určí až pitva, policie to ale odhaduje mezi čtvrtek a právě neděli. Hlídka k domu vyjela až poté, co matka Martiny K. zavolala, že se nemůže s dcerou spojit. Přes okno pak policisté zahlédli na podlaze ležící těla. Vražedná zbraň se nenašla. Kuciak si v domě sám rekonstruoval koupelnu, budova je v klidné ulici a se sousedy konflikty neměl - to poslední potvrdil přímo starosta obce.

2. Až moc zabrušoval

Investigativní reportér psal pro Aktuality.sk a věnoval se dost ožehavým tématům, což podle policejního prezidenta Tibora Gašpara mohlo souviset (a asi taky souviselo) s předčasnou smrtí obou mladých lidí. Kuciak se věnoval daňovým podvodům a lidem okolo vládní strany Smer. Psal také o IT firmě Anext, která sídlí v budově u milionáře Jozefa Brhela a jejíž "nová akcionářská struktura vyvolává pochybnosti, zda jde o skutečné vlastníky, nebo nastrčené osoby".

3. Výhrůžky a zastrašování

Poslední, ale rozhodně ne první Kuciakův text se týkal policií vyšetřovaného podnikatele Mariana Kočnera. Když se redaktor Kočnera ptal, zda rozsáhlé přesuny a zbavování se majetku provádí právě kvůli vyšetřování, Kočner měl Kuciakovi začít vyhrožovat, že "se jemu a jeho rodině začne intenzivně věnovat, najde špínu a tu pak zveřejní". Za svého zaměstnance se veřejně postavil šéfredaktor Aktualit Peter Bárdy. 20. října napsal Kuciak na Facebook, že uplynulo 44 dní od doby, co podal na Kočnera trestní oznámení a kromě pár přesunů a jednoho minivýslechu se nic nestalo.

4. Kolegové dostanou ochranu

Na tiskové konferenci, která byla k případu svolána, přítomní novináři lehce řešili právě i otázku nedostatečné pozornosti policie ohledně výsledků investigativní práce, ale i ochrany. Tu nyní někteří novináři dostanou, policejní prezident hovořil přímo s Bárdym, ale detaily neprozradil.

5. Dotklo se to všech

K činu se už vyjádřila řada novinářů i slovenských politiků. Prezident Andrej Kiska řekl: "Je to otřesný čin. Musíme co nejrychleji najít ty, co to udělali, a zajistit bezpečnost novinářů s využitím všech prostředků, co na to máme." Za dopadení vraha slíbila země odměnu milion eur. K události se na Twitteru vyjádřila i mezinárodní organizace Reportéři bez hranic. Předseda vlády Robert Fico změnil denní program, aby se mohl setkat generálním prokurátorem a dalšími a projednat řešení.

6. Pieta doma i v Praze

Případ vraždy nenechává chladnou ani širší veřejnost. Na 13. března je v Bratislavě svolán Pochod na památku Jána Kuciaka, do kterého se zapojili i organizátoři Velkého protikorupčního pochodu. Pietní akce proběhne dokonce i na pražském Václavském náměstí, a to už v pondělí 26. února v 18 hodin. Pořádá ji novinář Jan Vrobel.

A tady čtěte o náměstkovi, co neprošel detektorem lží kvůli úplatkům.

Podobné články

Doporučujeme

Další články