1. Kuřata
Na jeden z havajských ostrovů (Kaua´i) si domorodci přivezli kuřata jako zdroj obživy. Jenže jim asi kuřecí maso přestalo chutnat, protože se tu kur rozmnožil a běhá volně přírodou i ulicemi, zobajíc cokoliv, co upadne lidem od ruky. A nikomu to příliš nevadí, takže se kuřata spojeně množí dál. Místní asi opravdu mají radši stejky.
2. Krabi
Na Vánočním ostrově lze najít rudé a zlověstně chřestící lány. Jde o desítky milionů krabů, kteří se vždy na podzim přesouvají z lesů na pobřeží, aby si trochu užili. Dělají se kvůli nim uzavírky, ale stejně jsou každoročně zodpovědní za desítky nehod, roztrhaných pneumatik a dalších nepříjemností. Na vrcholu pářící sezóny jejich počet vystřelí až ke sto milionům - na ostrově, kde žije sotva 1 500 obyvatel.
3. Koně
Ostrov Assateague leží na hranici mezi Marylandem a Virginií. Najdete na něm vodní ptactvo a především početná stáda divokých koní. Jedná se o potomky ustájených zvířat, které místní farmáři kdysi vyhnali na pastviny, aby unikli placení krvavých daní. Koně se o sebe dokázali postarat a dneska si žijí po svém.
4. Opice
Makakové patří k jedné z hlavních atrakcí Nového Dillí, hlavní indické metropole. Běžně jezdí metrem, aby se dostali k naivnějším turistům a vyžebrali víc jídla. Dokonce v klidu likvidují nejrůznější strašáky a nástrahy. Město muselo najmout několik desítek lidí v kostýmech predátorů, kteří opice zahánějí. Je ale jenom otázka času, než makakové tuhle fintu prokouknou.
5. Jeleni
Na ostrově Honšu se jelenům daří. Japonci je uctívají, protože jeden z jejich bohů má jelena místo koně. V přírodním parku Nara se pak vysoká rozmnožila natolik, že líně polehává v ulicích a nechává se krmit od turistů. Celkem tu na malé ploše pobíhá asi dvanáct stovek ochočených zvířat. Na guláš ale zapomeňte, až do sedmnáctého století bylo zabití vysoké trestáno popravčí četou. Dnes byste vyfasovali už "jen" pěkných pár let v chládku.
6. Kočky
Možná byste mohli namítnout, že kočky už si nás ochočily dávno. V italském Římě jich ale najdete sto dvacet tisíc, a to mluvíme jen o těch bezprizorních. Tisíce jich okupují Koloseum, které mají pro sebe od doby, kdy sem mají turisté omezený přístup. Skupina více než pěti koček pohromadě je navíc chráněná coby "kolonie", takže malým šelmám nikdo neztrpčuje život.
7. Prasata
Bahamy jsou častým cílem turistů. O těch ale nemluvíme, máme na mysli opravdové vepře domácí, kteří vládnou ostrovu Big Major Cay. Nejsou domestikovaní, ale nejsou to ani kanci. Před lety tu ztroskotala loď s nákladem vepřů a mnozí z nich přežili. Teď jim to tu patří a turisté sem jezdí, aby je nakrmili. Vskutku pohádkový život, no ne?
8. Králíci
Okunošima je v Japonsku známý coby králičí ostrov. Mezi první a druhou světovou válkou tu Japonci na králících testovali účinky nejrůznějších bojových plynů. Někteří z četné populace přežili, a protože se na ostrově nevyskytuje žádný přirozený predátor, začali se množit... no jako králíci. Dnes je z ostrova turistická atrakce.
9. Lišky
Japonská vesnice Zao Kitsune Mura je ve skutečnosti jedním velkým zvířecím útulkem, jehož hlavními obyvateli jsou desítky lišek. Liška je v Japonsku považována za symbol plodnosti a prospěchu, a proto se k ní každý chová obezřetně. Lišky ze zmíněné vesnice mají volný pohyb, takže jsou ochočené a zvyklé na lidi. Často za nimi samy chodí a žebrají o pamlsky.
A TADY mát 14 zvířátek, která dlabou na omezené prostory.