fb pixel Navzdory chybě v procesu může ministerstvo dál nakupovat vrtulníky – G.cz
Vyhledávání

Navzdory chybě v procesu může ministerstvo dál nakupovat vrtulníky

Zdroj: Autor: Gerry Metzler – commons file, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69240355

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dnes vydal tiskovou zprávu, ve které vyzdvihuje bezpečnost státu. Kvůli ní také dává ministerstvu obrany povoluje dokončit nákup vrtulníků od společnosti Bell, přestože se při výběrovém řízení udělal chyba.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.8.2020, 12:39

Náročný nákup

Šest set padesát milionů dolarů, to je i s DPHáčkem necelých osmnáct miliard korun. Zhruba natolik vyjdou české daňové poplatníky helikoptéry od firmy Bell, které nakupuje ministerstvo obrany. Dvanáct zbrusu nových vojenských strojů má nahradit zastaralé ruské vrtulníky. Bude to konkrétně osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a hlavně čtyři bitevní stoje AH-1Z Viper.

Zatím vypadá tenhle nákup v pořádku, že? Jenomže podobně jako u vašeho seznamu s nákupem, dřív nebo později narazíte na zádrhel. U vás to bude pravděpodobně to, že nevíte, která smetana je na co. V případě nákopu dvanácti vojenských helikoptér jde o námitku ze strany společnosti, která měla o státní zakázku také zájem. Italské firmy Leonardo.

Leonardo podalo návrh na uložení zákazu plnění smlouvy, ve kterém italská společnost argumentovala, proč by resort obrany neměl kupovat helikoptéry od Bella. Dokument byl podán 20. listopadu a 21. listopadu obrana podepisovala nákup od Bellu. Námitky Leonardo pak byly oficiálně vyřízeny až začátkem prosince.

Padlo rozhodnutí

V případě, kdy je podán návrh na uložení zákazu plnění smlouvy, má se řízení pozastavit, námitky vyhodnotit, a až pak se může pokračovat v nákupu. Obrana přesně tohle neudělala. Nicméně! ÚOHS rozhodl, že bezpečnost státu je v tomto případě důležitější, proto dnes na tiskovce oznámil, že ministerstvo může v nákupu pokračovat.

Ministerstvo obrany rozhodnutí Úřadu nekomentovalo, prý se vyjádří, až jim přijde oznámení oficiální cestou, nejen přes media. Rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ještě není finální a dají se na něm měnit věci, případně se dá odvolávat. Tak uvidíme, jaké vrtulníky nás budou chránit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články