fb pixel Návrat do starých kolejí: Děti do školy, roušky na ústa a OSVČ znovu se zálohami – G.cz
Vyhledávání

Návrat do starých kolejí: Děti do školy, roušky na ústa a OSVČ znovu se zálohami

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Od září se naše životy opět vrátí - doufejme - do starých kolejí, a to hned v několika oblastech. Děti jdou po půl roce do školy, opět budou povinné roušky ve vybraných vnitřních prostorech a živnostníky opět čeká placení záloh zdravotního a sociálního pojištění. Největší problém nastává v případě roušek, protože lidé nevědí, kde všude ji budou potřebovat. Naštěstí jsme tu my.

Martin Miko
Martin Miko 1.9.2020, 13:48

Jaké bude září 2020?

Roušky jsou od 1. září 2020 opět povinné, ovšem jen na některých místech. Konkrétně se jedná například o MHD, metro, vlaky, taxíky a další hromadné způsoby přepravy. Připravte se například i na to, že roušku budete muset u sebe mít i na nádražích a letištích. Ochranu úst mějte pro jistotu u sebe pořád, protože ji budete potřebovat například i na úřadech, v nemocnicích, domovech důchodců, lékárnách, ambulancích nebo poliklinikách. Co se týče podzimních voleb, tak do volební místnosti si rovněž vezměte roušku. Výjimku nečekají ani vnitřní hromadné akce, kterých se zúčastní více než sto osob.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje, jak se na veřejnosti chovat. Například pokud se necítíte zdravotně dobře, tak zůstaňte raději doma. V případě, že pociťujete příznaky covid-19, tak byste měli kontaktovat svého praktického lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu. Samozřejmostí je dodržovat hygienická opatření, jako je například pravidelné mytí rukou teplou vodou a mýdlem a používání dezinfekce. Roušku byste měli mít vždy po ruce, abyste ji mohli v případě potřeby použít. I nadále se doporučuje udržovat od lidí bezpečný odstup, tedy v případě, že je to možné. Totéž platí i o placení – upřednostňujte placení bezkontaktní kartou nebo mobilním telefonem.

Nosit roušku samozřejmě nemusí i nadále děti do dvou let, osoby s poruchou intelektu, hospitalizovaní pacienti ve zdravotnických zařízeních lůžkové péče, řidiči veřejné dopravy, kteří nejsou v přímém kontaktu s cestujícími, soudci, státní zástupci a další účastníci soudního řízení, osoby konzumující jídlo a pití ve veřejné dopravě po dobu nezbytnou, snoubenci a další účastníci v průběhu sňatečného obřadu, osoby při pořizování fotografií na svatbách i lidé, kteří se pohybují v prostorech lázeňských budov. Roušky naštěstí nebudou povinné ani v obchodech, u kadeřníka, hospodách ani posilovnách. Totéž platí i o hromadných akcích, kde se sejde pod sto lidí.

Co se týče dětí ve škole, tak nový školní rok začal jako každý jiný. Je však doprovázen přísnými hygienickými opatřeními, které mají zabránit šíření koronaviru. Do základních a středních škol letos nastoupí zhruba 1,4 milionu dětí, kteří si do školy rovněž musí přinést roušku. Nebudou je však muset nosit všude a po celý den. V třídě ji mít například nemusí, ale ve společných prostorách školy ano. V případě, že se objeví nakažený žák, tak se nezavře celá škola, ale do karantény půjde jen jeho spolusedící a další žáci, kteří s ním byli v blízkém kontaktu. Záležet bude samozřejmě i na Vojtěchovu semaforu, ze kterého se bude vycházet.

Na pozoru by neměli být jen školáci, ale i živnostníci, kterým v září začíná povinnost hradit zálohy na sociálním a zdravotním pojištění. Všechny osoby samostatně výdělečně činné budou tak po půlroční pauze, která byla způsobena koronavirovou pandemií, opět platit zálohy. Tato opatření stála státní rozpočet skoro přes 14 miliard korun, přičemž stát odpustil za zálohách na sociálním pojištění 7,5 miliardy korun a na zdravotním 6,9 miliardy. Díky těmto vstřícným krokům ušetřili živnostníci v tomto roce zhruba 30 tisíc korun.

Takže si to shrňme. Noste roušku pořád u sebe a znovu plaťte zálohy na zdravotní a sociální pojištění.

Podobné články

Doporučujeme

Další články