Návod pro muže, jak absolvovat porod v desíti bodech

Obrázek uživatele Dominik Landsman
08.06.2015, 11:05

Muž u porodu. V dnešní době velmi moderní trend, který má přiblížit muže tomu krvavému několika hodinovému zázraku stvoření. Ve své podstatě muž k porodu nepatří. Nemá tam co dělat jak historicky, tak i fakticky.

Možná právě proto muži u porodu často tápou, jsou nervózní a ve finále buď omdlí nebo se poblijí. U porodu to jsou muži, kteří si zaslouží speciální zacházení a maximální pozornost a péči od personálu. Žena to už nějak odrodí klidně i sama. Porodník a sestřičky by se měli v první řadě starat o muže a ujistit se, že má maximální pohodlí a během porodu ho konejšit. Možná i držet za ruku a skandovat: „To dáš“.

A jak se má vlastně takový běžný muž u porodu chovat?

1. Jenom tam stůjte a usmívejte se

Na porodním sále je muž naprosto k ničemu. Jeho jediný úkol je usmívat se a dělat jakože oporu ženě. Zvracejte do předem připraveného pytlíku a hysterické výkřiky hrůzy se pokuste snížit na minimum. Pokud už musíte omdlít, ubezpečte se, že vaše upadnuvší tělo na podlahu nikoho neobtěžuje a nepřekáží logistickým operacím na sále. K porodu choďte vždy čistě oblečeni a oholeni. Pamatujte, že první dojem na své dítě uděláte pouze jeden.

2. Nepokoušejte se zasáhnout do porodu

Možná jste během těhotenství partnerky shlédli nějaký dokument o porodech, popřípadě si přečetli příručku mladého porodníka. To vás ale neopravňuje k tomu, vzít si kleště, na porodním sále se slovy: „Uhni vole, teď to tady přebírám“ odstrčit od rodičky porodníka a jít své dítě sám odrodit. Nechte to odborníkům.

3. Nikdy nekoukejte „tam dolů“

Během porodu, pokud neležíte v mrákotách na podlaze, stůjte rodičce u hlavy. Věřte, že tam dole v nižších partiích není nic hezkého na pohled. Pokud chcete mít ještě někdy sex se ženou, tak to nedělejte.

4. Když už porod natáčíte, tak s rozumem

Samozřejmě, že máte právo celý porod natáčet a tento potom za pár let pustit svému dítěti na svatbě, jakože na odlehčení, ale zachovejte trošku to porodnické dekórum. Několika minutové detailní záběry na roztažený ženský genitál, popřípadě natáčení rozhovoru s porodníkem, zrovna,když vytahuje dítě, není tak úplně optimální. Navíc pokud během porodu opustíte s kamerou porodní sál s tím, že si musíte venku natočit nějaké exteriéry, narušíte doposud příjemnou atmosféru celého porodu.

5. Na porodním sále si vypněte telefon

„Tak mami, koukám na to, a už to pomalu leze. Jo, vidím už kousek hlavy, počkat, ano, je to kousek hlavy. Co? Dáš mi tátu? Ahoj tati, tak jak říkám, teď jí zrovna nastříhávaj, no co ti budu povídat, je to nechutný, je tam ještě děda? Dej mi dědu..“ Telefonovat na porodním sále rodičce nikterak nepomůže a není to vhodné.

6. Na porodní sál si neberte jídlo ani alkoholické nápoje

Jenom málo co dokáže naštvat rodičku, než že zatímco z ní vylézá čtyřkilová věc, její partner sedí naproti u stolu a láduje se kachnou se zelím a knedlíky a prolévá to pivem.

7. K porodu si s sebou neberte doprovod

Porod je pro muže stresující, to je bez debat. Není ale vhodné si k porodu brát kamaráda jako morální podporu. Morální podpora tam máte být právě vy. Už vůbec si s sebou neberte k porodu partu nametených kamarádů, kteří pokaždé, když bude mít partnerka kontrakce, udělají mexickou vlnu a hodí do sebe panáka.

8. Po porodu dítě vyfoťte

U porodu máte dvě funkce. Stát tam, usmívat se a nechat si drtit od rodičky roku (někdy i snášet její nadávky a vinu, kterou svádí na vás) no a po porodu dítě vyfotit. Nic jiného se od vás nečeká. Foťte pouze své dítě. Cizí fakani na fotkách vám budou k ničemu. Placentu nefoťte. Rodičku foťte, až odrodí. Fotka, kdy se svíjí v křečích, má vylezlou jednu oční bulvu a popraskané žíly v obličeji, tak za rámeček určitě nepůjde.

9. Po porodu zachovejte dekorum

Není vhodné si během porodu s rodičkou dávat placáky a ihned po porodu jí říkat: „Dobře ty vole“. Taktéž je nutné zachovat taktnost a neříkat jí po dvacetihodinovém porodu, že to byl čajíček a za devět měsíců si to zopakuje.

10. Dítě si podepište

Nezapomínejte si hned po porodu dítě označit fixem či cejchem. Jinak vám dítě vymění. Pamatujte, že v porodnicích mají plné sklady ošklivých dětí, kterých se rádi zbaví a vymění vám jedno z nich za vaše krásné mimino.

No a TADY se můžete mrknout, proč byste k tomu porodu radši chodit vůbec neměli.


Komentáře

Doporučeno pro vás