Žádná mystická veteš, která jinak plní čajovny a kapsy jejich provozovatelů.
Články a publikace Vlastimila Marka sleduju od začátku 90. let. Zenbuddhista, hudebník a propagátor hnutí new age mne zaujal svým střízlivým přístupem k duchovnu. Žádné mantry, čakry, tajemné „energie“, kouzelné krystaly ani vonné tyčinky.
Vlasta je zajímavý už tím, co prožil. Již někdy koncem 70. let strávil dva měsíce v Japonsku, kde pobýval v buddhistickém klášteře. Později pořádal zenová meditační sezení – v době, kdy to v Česku bylo v podstatě ilegální. V létě 1986 ho komunisté zavřeli za zásadní přečin: při příležitosti Mezinárodního mírového dne ho napadlo, že by se mohl pokusit rozvibrovat mírovými údery gongů a zvonů celou planetu. Režim v tom viděl „poškozování zájmů republiky v cizině“.
O duchovním rozměru života, který ateistickým Čechům chybí jako praseti drbání, dnes Vlasta píše tak věcně, že si to rád přečtu i já, starý skeptik a racionalista. A to se mi jinak při slovních spojeních „východní moudrost“ nebo „tajemství z Tibetu“ dělají pupínky. Vlasta to ale prostě umí podat jinak, stravitelně.
Vydával časopisy
Mana a
Baraka (viz
ZDE), napsal pár knížek. Teď mu vyšla
Chvála přítomnosti – Zen pro každého (Metafora 2014).
Několik desítek fejetonů se točí pořád kolem jednoho tématu: Jak funguje člověk? A jak to udělat, abychom fungovali lépe a prožívali šťastnější a plnější život?
„Zatímco ke kdejaké teflonové pánvi a halence, natož k televizi nebo mobilu, dostanete návod k použití či údržbě, sami k sobě jsme nedostali a bohužel stále nedostáváme nic,“ shrnuje autor.
„Chcete–li řídit automobil, natožpak továrnu nebo nemocnici, musíte složit zkoušky, vystudovat vysokou školu či uspět v náročném výběrovém řízení. Pro role politiků, matek a otců však společnost žádné učiliště neposkytuje. Pro každou počítačovou hru, a tím spíš k ovládání počítače či mobilu, musíte mít přinejmenším návod nebo ještě lépe tlustý manuál. Pro zacházení s vlastním mozkem a tělem až donedávna nic takového neexistovalo…“
A přesně takový manuál teď Vlasta nabízí. Ptá se třeba, proč se rozčilujeme, jak se uklidnit, proč muži nevycházejí se ženami (a naopak) nebo jak si kromě zubů „čistit“ i vlastní mysl a nezanášet si ji nesmyslnými emocemi, strachy a přehnanými očekávaními, která se nakonec stejně skoro nikdy nenaplní.
Vlastně je to brutálně jednoduché. Stačí jen naučit se dělat na 100 % to, co právě děláte a Žít Tady a Teď. Ano, zdá se to být banální, ale schválně to zkuste a uvidíte.
Protože je Vlasta vtipný glosátor a umí psát, člověk se u toho nejen zamyslí, ale i pobaví. Díky nadhledu a ironii rozhodně nemáte poct, že vám autor něco káže a někam vás cpe. Návody na jednoduché principy práce s vlastní myslí prokládá překvapivými pointami a vtipnými historkami. Když třeba popisuje, jak být přítomný a neodbíhat v duchu pořád do minulosti nebo do budoucnosti, řeknete si: „Aha! Vždyť dosáhnout štěstí je vlastně docela jednoduché. Že mne to nenapadlo dřív?“
A jestli jste došli až sem, můžete se nádavkem seznámit s 21 nejlepšími citáty dalajlámy, které se rovněž týkají toho, jak dosáhnout v životě štěstí.