fb pixel NASA vznikla v reakci na vypuštění sovětského satelitu Sputnik I: SSSR v počáteční fázi vesmírného soupeření vítězil – G.cz
Vyhledávání

NASA vznikla v reakci na vypuštění sovětského satelitu Sputnik I: SSSR v počáteční fázi vesmírného soupeření vítězil

Zdroj: MrMiscellanious - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=223527

NASA je pravděpodobně vůbec tou nejznámější agenturou zabývající se kosmickými programy, všeobecným výzkumem vesmíru a výzkumem v oblasti letectví. Je zodpovědná za vesmírné expedice, a to lidské i mechanické, které přinesly světu životně důležité informace o prostoru a času kolem nás, o sluneční soustavě, o vesmíru. 29. července roku 1958 americký Kongres schválil legislativu, která Národní úřad pro letectví a vesmír založila.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 29.7.2022, 09:08

NASA

NASA je civilní agenturou federální vlády, jež je odpovědná za koordinaci amerických aktivit ve vesmíru. Vypustila také řadu družic obíhajících kolem Země, které byly nápomocny napříč všemi různými oblastmi, od předpovědi počasí přes navigaci až po globální komunikaci.

Jako taková je NASA pravděpodobně tou světově nejznámější agenturou v této kategorii. Práce a výsledky, které NASA přináší, patří k tomu nejzajímavějšímu, s čím se můžeme v médiích na denním pořádku setkat – naposledy se jednalo o klíčové snímky vesmírného dalekohledu Jamese Webba.

Zajímavý je ovšem mimo jiné i samotný počátek a vznik této agentury. NASA byla totiž vytvořena v reakci na vypuštění prvního sovětského satelitu Sputnik I, k čemuž došlo 4. října roku 1957.

Náskok Sovětského svazu

Satelit o velikosti basketbalového míče obletěl Zemi za 98 minut. Start Sputniku tehdy Američany zaskočil a vyvolal obavy, že by na podobném principu Sověti mohli být schopni poslat rakety s jadernými hlavicemi z Evropy až do Ameriky.

Spojené státy americké se do té doby pyšnily tím, že jsou technologickou světovou špičkou, a v rozpacích okamžitě začaly pracovat na reakci, která předznamenala začátek americko-sovětského vesmírného závodu.

3. listopadu roku 1957 vypustil Sovětský svaz svůj Sputnik II, který nesl psa jménem Lajka. Na to se Amerika pokusila reagovat – v prosinci vypustila svůj první vlastní satelit s názvem Vanguard I., který však krátce po startu explodoval. Sovětský svaz ve vesmírném závodu vítězil.

31. ledna roku 1958 již Spojené státy „snížily“ sovětský náskok. Do vesmíru Američané vypustili satelit Explorer I, který již Zemi úspěšně obletěl. V červenci téhož roku pak Kongres schválil legislativu, jež oficiálně zřídila agenturu NASA, čímž potvrdil závazek celé země vyhrát vesmírný závod.

Úspěchy i tragédie

V květnu roku 1961 pak prezident J. F. Kennedy prohlásil, že by se Amerika měla pokusit dostat člověka do konce dekády na Měsíc. 20. července roku 1969 Apollo 11 v rámci vesmírné mise NASA skutečně dosáhlo povrchu Měsíce a zapsalo se tak navždy do historie. Neil Armstrong se stal prvním člověkem, jenž vstoupil na Měsíc. Zaujal i svým slavným prohlášením: „Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo.“

NASA od té doby pokračovala ve velkolepých projektech a v řadě uplynulých let dosáhla obrovského pokroku v průzkumu vesmíru, a to včetně toho, že hrála hlavní roli při stavbě Mezinárodní vesmírné stanice. Agenturu však neminuly ani tragické neúspěchy, jako byly například havárie raketoplánů Challenger v roce 1986 a Columbia v roce 2003, jejichž posádky při katastrofách zahynuly.

Zdroje: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články