fb pixel Zpátky na Měsíc: Loď Orion se přesunula na startovací rampu, brzy vyrazí na svou misi – G.cz
Vyhledávání

Zpátky na Měsíc: Loď Orion se přesunula na startovací rampu, brzy vyrazí na svou misi

NASA Habitable Mobility Platform Grafické znázornění fází jednotlivých misí Artemis Test přistání lodi Orionu Plán letu Artemis + DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Program americké NASA s názvem Artemis má jediný a smělý cíl – dopravit lidstvo zpět na Měsíc a blíže jej prozkoumat. Je to první mise ze čtyř, kterou NASA na Měsíc chystá.

Václav Adamus
Václav Adamus 19.3.2022, 22:22

Před více než padesáti lety stanul první člověk na půdě Měsíce – psal se rok 1969 a tím člověkem byl Neil Armstrong. Další astronauti byli Buzz Aldrin a Michael Collins. Program Artemis (pojmenován po řecké bohyni Měsíce) byl zahájen již za administrativy Donalda Trumpa v roce 2017. NASA se chce touto misí, krom výzkumu Měsíce, připravit na vyslání člověka na Mars. V současné době je již raketa na startovací rampě, přičemž start bude během několika měsíců. Přistání na Měsíci je plánováno v roce 2025. Celkový rozpočet na misi bude (do roku 2025) dle odhadů 93 miliard amerických dolarů.

Jak jsme již psali, nové dobývání Měsíce bude rozděleno do 4 misí. První raketa, která bude brzy startovat, je bezpilotní. V první misi se má loď Orion dostat na oběžnou dráhu Měsíce a poté zpět na Zemi. Na oběžné dráze Měsíce má být vybudována stanice Gateaway.

Staňte se součástí mise, zdarma!

Na stránkách mise Artemis máte unikátní možnost vygenerovat si palubní vstupenku na tuto vesmírnou plavbu, a to úplně zdarma! Do kosmu se sice nepodíváte (první let je bezpilotní), ale vaše jméno bude zapsáno na flashdisk, který loď poveze. Stačí vyplnit formulář zde.

ZDROJE:

https://en.wikipedia.org/wiki/Artemis_program

https://en.wikipedia.org/wiki/Lunar_Gateway

https://www.nasa.gov/send-your-name-with-artemis/

https://en.wikipedia.org/wiki/Orion_(spacecraft)

Podobné články

Doporučujeme

Další články