fb pixel Nahým blondýnám museli digitálně přidělat ochlupení: 10 zajímavostí o filmu Obsluhoval jsem anglického krále – G.cz
Vyhledávání

Nahým blondýnám museli digitálně přidělat ochlupení: 10 zajímavostí o filmu Obsluhoval jsem anglického krále

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Vrcholné dílo Bohumila Hrabala, jednoho z nejlepších českých spisovatelů, se po letech spekulací a dohadů v roce 2006 dočkalo svého filmového zpracování. I když si myslíme, že Jiří Menzel ve své kariéře natočil i lepší filmy, patří snímek Obsluhoval jsem anglického krále k tomu lepšímu, co jeden z mála tuzemských oscarových režisérů po revoluci vytvořil.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 15.5.2019, 15:28

Svěrák, nebo Forman?

Jedno z těchto dvou velkých tvůrčích jmen mohlo točit adaptaci literární klasiky Obsluhoval jsem anglického krále. Jedno z nejlepších děl Bohumila Hrabala ale nakonec na plátna kin převedl Jiří Menzel v roce 2006. Zatímco jiná Hrabalova díla byla z větší části zfilmována ještě za socialismu, Obsluhoval jsem anglického krále mělo poněkud komplikovanější příběh.

Román napsal Hrabal již v roce 1971, ale kvůli režimu nevyhovujícímu příběhu a pohledu na české dějiny první poloviny 20. století byla kniha prvně vydána až v roce 1980, a to navíc pouze v cizině. O dva roky později sice následovalo vydání pro Jazzovou sekci, ale k široké veřejnosti se kniha dostala až na konci 80. let.

Právě tehdy chtěl snímek podle slavné knihy natočit režisér Karel Kachyňa. Po revoluci ale získal práva producent Jiří Sirotek, který chtěl režii svěřit Jiřímu Menzelovi, neboť ten měl na kontě již celou řadu "hrabalovek". Mluvilo se ale i o Miloši Formanovi nebo Janu Svěrákovi. V polovině 90. let se do toho vložil samotný spisovatel. Ten, ve vzteku, že se natáčení stále odkládá, prodal už jednou vykšeftovaná práva zpátky skupině producentů kolem Kachyni. Nakonec se vše vyřešilo a přes producenta Sirotka se "Anglický král" dostal až k TV Nova. Ta po krátkém rozhodování mezi Janem Svěrákem a Jiřím Menzelem nakonec vybrala druhého jmenovaného.

Jak se to Menzelovi povedlo můžete zjistit dnes v 20:00 na Nova Cinema a během reklam si zatím můžete prohlédnout 10 zajímavostí o tomto snímku.

A tady si připomeňte další nejlepší filmy podle knih Bohumila Hrabala.

Podobné články

Doporučujeme

Další články