Nahradí vás v práci roboti? Otestujte si své zaměstnání pomocí webové aplikace

Obrázek uživatele Martin Miko
11.10.2017, 07:36

Ze všech stran se poslední dobou hovoří o tom, že naši práci v budoucnosti převezmou roboti. V souvislosti s tím se dodává, že by Česká republika neměla být pouhou montovnou Evropy a měla by se více snažit více kvalifikovat své občany, aby v budoucnu našli uplatnění. Dle webu willrobotstakemyjob.com si můžete zjistit, jaká je pravděpodobnost, že vaši práci nahradí stroj. Nejohroženější skupinou jsou operátoři výroby a manuální pracovníci. Zkuste se otestovat.

Nadvláda strojů ve vašem zaměstnání

Umělá inteligence a robotizace společnosti se na nás valí ze všech stran. Roboti už dokáží souložit, napsat jednoduchý text, vytvářet hudbu nebo dokonce malovat obrazy. Zatím vše samozřejmě není na úrovni člověka, ale vývoj jde stále rychleji kupředu. To, co jsme znali dříve pouze ze sci-fi filmů, se postupně stává realitou. V roce 2013 zveřejnili Carl Benedikt Frey a Michael A. Osborne článek pod názvem „Budoucnost zaměstnání: Je ohrožena lidská práce v rámci počítačové automatizace?“, ve kterém autoři zkoumají potřebu lidské práce po zavedení robotizace společnosti.

Podle odhadů je v USA ohrožena zhruba polovina celkové zaměstnanosti. Ačkoliv jsou tyto údaje specifické pro americký trh práce, tak ji lze poměrně snadno uplatnit na celý svět. Webová aplikace willrobotstakemyjob.com vyhodnotila jednotlivé úkoly zaměstnání spolu s pravděpodobností automatizace, která nám usnadní práce. K tomu byla přičtěny statistiky z úřadu práce (počty volných pracovních míst, zaměstnanost v daném oboru apod.), což umožnilo přesnější výsledky aplikace.

Bude váš job existovat v budoucnosti? Otestujte se

Do aplikace stačí zadat povolání, a objeví se vám procentuální pravděpodobnost nahrazení daného zaměstnání/oboru roboty. Kreativní obory typu grafik, novinář nebo kameraman mají pravděpodobnost, že budou nahrazeni roboty zhruba kolem 5 až 10 %. Naopak takoví production workers neboli pracovníci výroby si mohou býti téměř jisti, že budou nahrazeni roboti. Je zde totiž až 92% šance, že jejich práci dokáže substituovat stroj. Rozhodně doporučujeme vyzkoušet si tuto aplikaci – možná budete velice překvapeni, zda-li budete pro náš budoucí ekosystém přínosem.

Aleš Rozehnal na severu hlidacipes.org ale připomíná, že před čtyřmi sty lety pracovalo v zemědělství téměř 95 % všech lidí a v současné době zaměstnává pouhá 2 % lidí na světě.

A zde si přečtete o chystané wi-fi v pražském metru.


Komentáře

Doporučeno pro vás