fb pixel Nahackovaní: Umíme si chránit své soukromí? – G.cz
Vyhledávání

Nahackovaní: Umíme si chránit své soukromí?

Zdroj: vimeo.com

Jste opravdu jen a pouze vy pánem svého počítače?

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 8.4.2015, 15:30

Zkusme se vžít do běžné životní rutiny jednoho páru, který sdílí společnou domácnost. Muž i žena budou mít každý svůj notebook - on např. kvůli práci, ona pro komunikaci a surfování po internetu. S největší pravděpodobností mají společný pevný počítač, k tomu např. jeden z nich vlastní tablet. A s jistotou mají oba dva smartphony.

Spočítejme si, kolik je v bytě kamer. Na noteboocích jsou dnes webkamery standardní výbavou, k pevným počítačům - pokud nemáte lepší monitor - si ještě webkamery přidáváme přes USB. Na tabletu je kamera samozřejmostí. Pokud vás ten fakt neznervózňuje, může to být proto, že zcela věříte zabezpečení svých zařízení a v tom případě vám gratuluji. Jen málokdo se aktivně zajímá o ochranu svého počítače a neznalost v této otázce mezi uživateli je v dnešní době naprosto tragická.

Že se není čeho bát? Už léta se registrují případy, kdy se hacker naboural do cizího počítače a sledoval svou oběť přes webkameru. Protože takových případů se rojí jako hub po dešti, staly se inspirací pro tento krátký film, který je jednoduše pojmenován Webkamera.

Krátký film jeho tvůrci natočili podle skutečných událostí. Začal jednoduchou komunikací přes Skype, která je pro mnohé z nás dnes součástí běžného života, a skončil jako horor. Mnohé oběti se shodují v tom, jak postupně odhalily, že je něco s jejich počítačem špatně. I když svou komunikaci přes webkameru skončily, dioda aktivity stále svítila, nebo se "sama od sebe" rozzářila, i když webkameru neužívaly. Kromě toho, že se baterie notebooku rychleji vybíjela, téměř nic nepostřehly.

Nikdo by neměl být okamžitě v tomto ohledu nezdravě paranoidní, ke kamerám u svých počítačů bychom přesto měli přistupovat obezřetně. Už si jen připustit, že něco takového je možné, je svým způsobem pokrok. Jak se chránit?

Způsobů je dost - pokud opravdu používáte jen stolní počítač s kamerou na USB, tu stačí přeci manuálně vypojit. Ale co notebooky?

Naprosto nejjednodušší a nejspolehlivější věc, kterou můžete učinit? Když kameru nepoužíváte, zalepte ji neprůhlednou lepící páskou. To ale jen málokdo chce podstoupit (dokážu si představit, co by řekla většina žen: "Vždyť to bude vypadat hnusně!")

Další z možností je - pokud nebudete chtít kameru zrovna užívat - vypnout (zakázat) kameru přímo v operačním systému. Bude zcela mimo činnost, dokud ji znovu takto nezapnete. Existuje i pár programů, které mohou sledovat a chránit používání vaší kamery heslem. Jedním z nich je např. WOLFCODERS Cam Blocker.

Poslední možností je prevence. Nesmíte povolit třetímu programu zvenčí, aby se vám nainstaloval do počítače a mohl tak spustit nežádané mecheche. Bezpečnostních nástrojů pro ochranu vašeho počítače je už dnes mnoho - poraďte se nejlépe se svým ajťákem. Dušička pak bude mít klid. Pokud si ještě pořád myslíte, že vám takové "nebezpečí" rozhodně nehrozí, klikněte na tento odkaz. Bude vám pak nadmíru příjemně.

Pouštíte své malé děti na počítač? A víte, že to není zrovna nejlepší nápad?

Podobné články

Doporučujeme

Další články