fb pixel
Vyhledávání

Nacistické vánoční směrnice: 20 stránek o tom, čím zdobit, co zpívat a jak dát na špici stromku svastiku

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Jak správně slavit Vánoce, údajně „nejněmečtější svátek“ ze všech, když chcete být příkladným nacistou? Na to měli v Třetí říši dvacetistránkové směrnice.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 9.12.2018, 09:44

Dvacetistránková směrnice byla vytvořena v roce 1937 odnoží NSDAP, tzv. Heimatwerk Sachsen, která si rok předtím při svém vzniku stanovila za cíl „propagovat sasko-německé kulturní hodnoty jako zářný příklad pravého němectví“.

Směrnice začíná sdělením, že „Kein Fest ist so deutsch wie das Weihnachtsfest“ (tedy "Žádný svátek není tak německý jako Vánoce") a pokračuje podrobnějším rozborem toho, kolik a jakých koulí umisťovat na jaké stromky a že na špici je vhodné naaranžovat místo dosud používaných andělů a víl svastiku. Dokument objevili před několika lety v drážďanském archivu a nemá patřičnou oficiální podobu, protože nebyl vůbec zamýšlen ke zveřejnění. Distribuoval se mezi stranickými funkcionáři, kteří měli dohlížet na to, aby se lid přizpůsobil novým pořádkům.

Jako každý ekleziomorfní systém (svou hierarchií podobný církvím) totiž neměl ani systém nacistický v lásce církev a organizované náboženství vůbec, protože představovaly konkurenci a nebezpečí odhalení jeho pravé tváře.

Proto se ve směrnici rovněž píše: „Vánoce jako pohanský svátek byly ve skutečnosti původně prosazeny navzdory odmítavému postoji církve. Teprve později je církev přijala a ospravedlnila ve svůj prospěch. Ale opravdové hluboké tajemství německých Vánoc pochopí pouze ten, kdo vnímá jejich pravou originalitu a autenticitu.“

Tak nacisté hodlali ukrást lidem Vánoce, podobně jako se komunisté kdysi pokoušeli nahradit Ježíška Dědou Mrázem. Místo tradičně křesťanských měly být zimní svátky mysticky pohanské.

Panna Marie se podle směrnice stává německou matkou a Ježíškovi nepřinášejí dary tři králové, nýbrž němečtí dělníci a rolníci. Tím ale Ježíškova úloha končí – bylo "doporučováno", aby dárky hledaly děti o Štědrém dni v rámci hry na schovávanou... protože díky tomu budou Vánoce slaveny bez Krista, a místo toho jako svátky německé hojnosti a plodnosti.

Promítlo se to i do modliteb, z níž tu štědrovečerní formuluje směrnice takto: „Vánoce v poli, v bitvě, s Němci po boku. A on byl vždycky s námi... stále je s námi. Buď pozdraven!“ Tím „oním“ pochopitelně nebyl myšlen Ježíš...

A tady je 14 barevných fotek toho, o kom je v modlitbě skutečně řeč.

Podobné články

Doporučujeme

Další články